Bırakın küçük çocuğunuz “HAYIR” desin

IMG_3783Mutfağa girdiğimde 2 yaşındaki sarı saçlı kızımı pembe uyku tulumuyla tezgahın yanında bir sandalyenin üzerinde dikildiğini gördüm. Parmaklarını yağ kavanozunun içinden çıkarıp şeker kavanozunun içine daldırmakla meşguldu. Mutfağa girdiğimi gördüğünde oyununu sonlandıracağımı düşünerek parmağını bana doğru dikti ve kararlı bir şekilde “HAYIR” dedi.
“Hayır” sözcüğü küçük çocuklar tarafından en sık kullanılan kelimelerin başında gelir.
Bazen neye “Hayır” dediklerini tam olarak anlamadan önce bile bu kelime ağızlarından çıkar. 5 çocuğumun daha küçüklerken “Hayır” kelimesini istedikleri kadar kullanmalarına izinleri vardı. İçinde bulundukları duruma istinaden ve özellikle anneanne ya da başkası tarafından öpülmek ya da gıdıklanmak istemediklerinde “Hayır” demelerine hep saygı duymaya çalıştım. Bence “Hayır” sözcüğü duygularını ve isteklerini ifade edebilmeleri,fikirlerinin dinlendiğini ve saygı duyulduğunu görmeleri için önemli bir kelime. Çocukların hayır demeye hakları var çünkü:

* 3 yaşındayken babası onu daha kolay olduğu için oto koltuğuna koymak yerine ön koltuğa koymak istediğinde kızım babasına “hayır” diyebilmeli.

*Kızım 5 yaşındayken yanında olan aynı yaştaki arkadaşı yanlarında bir yetişkin olmamasına rağmen trafiğin yoğun olduğu bir yerde caddenin karşı tarafına geçmek istediğinde arkadaşına “hayır” diyebilmeli.

*Kızım 9 yaşındayken vücudunun özel bölgelerine dokunmak isteyen bir amcaya “hayır” diyebilmeli.

*Kızım 12 yaşındayken gittikleri bir süpermarkette arkadaşları orada ondan bir gofret çalmasını istediğinde onlara “hayır” diyebilmeli.

*Kızım 14 yaşına geldiğinde arkadaşları okuldaki bir çocuğu hırpalamak istediklerinde onlara “hayır” diyebilmeli.

*Kızım 15’ine geldiğinde sarhoş bir yetişkinin onu pijama partisinden eve bırakmak istediğinde ona “hayır” diyebilmeli.

*Kızım 16 yaşındayken erkek arkadaşı onu ne kadar çok sevdiğini göstermek istediğinde ona “hayır” diyebilmeli.

*Kızım 18’ine geldiğinde arkadaşları ona uyuşturucu madde denemesini tavsiye ettiklerinde onlara “hayır” diyebilmeli.

Özetle 2 yaşındaki kızım istediği ve ihtiyacı olduğu kadar “Hayır” kelimesini kullanabilir. Ve bu beni hiç rahatsız etmeyecek.

JUDY ARNALL

 

Çeviri Mammaturca
Kaynakhttp://theattachedfamily.com/?p=2964

(Visited 192 times, 1 visits today)
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir