İstanbul’da yarı yıl tatili

15 günlük yarı yıl tatiline sayılı günler kala anneleri “Bu tatilde çocukları nasıl oyalasak?” düşünceleri almıştır diye tahmin ediyorum. Bütçesi ve zamanı el verenler yarı yıl için seyahat planları yaparken kimisi de fırsattan istifade akraba ziyaretleri için çocuklarla memleket yollarına düşmeyi planlıyor. Olur da yolunuz düşerse ya da henüz bir seyahat planı yapmadıysanız çocuklarla küçük bir İstanbul kaçamağı yapmanız için size bazı aktivite merkezlerinden bahsetmek istiyorum.  İstanbul bir nevi Türkiye’nin başkenti gibi olduğu için çocuklarla ilgili en güzel etkinlikler ve aktivite merkezleri de bu şehirde yer alıyor.

Öncelikle kızımla daha önce yaşadığımız Kidzania, Legoland, İstanbul Sea Life Akvaryum ve Oyuncak Müzesi deneyimlerimizi sizlerle paylaşarak İstanbul için kafanızda ufak bir seyahat planı oluşturmanıza yardım edeyim 🙂

KIDZANIA :

Kidzania, Anadolu yakası tarafında Acıbadem’de bulunan Akasya AVM’nin içinde yer alıyor. Kadıköy merkeze yakın bir yerlerden gidecekseniz hiç toplu taşıma araçlarıyla uğraşmayın ve bir taksiye atlayın. Kadıköy’e çok yakın ve taksi fazla tutmuyor. Avrupa yakasından gelmeyi planlıyorsanız önünde metro durağı var ve ulaşım bu şekilde de kolay. İşte krokisi:
kidzania

Eğer zamanınız uygunsa sabah erken saatlerde gitmenizi kesinlikle tavsiye ediyorum. Şubat tatili nedeniyle yoğunluk olacağına eminim. Geçen yıl Şubat tatilinde İstanbul’dayken bir keresinde sadece ziyaret için Akasya’ya gittiğimde gördüğüm kuyrukla tanıştım Kidzania’yla. Bu kuyruk da neyin nesi, neden hep kadınlar ve çocuklar kuyrukta bekliyor diye masum köylü şeklinde manzarayı incelerken Kidzania ne imiş o zaman öğrenmiştim. Henüz kızım daha küçük olduğu için pek ilgimi çekmemişti. Ama geçen yıl sonunda büyüyüp mesleklere olan ilgisi ortaya çıkınca Kidzania’ya ufak bir ziyaret yapmanın uygun olacağını düşündüm.

Çocukların en sevdiği bölüm itfaiye arabasıyla yangın söndürmeye gitmek!

Çocukların en sevdiği bölüm itfaiye arabasıyla yangın söndürmeye gitmek!

Benim gibi daha önce Kidzania’yı hiç duymayan anneler olabilir. 1999’da Meksika’da kurulan Kidzania çocukların farklı meslek dallarını eğlenerek deneyimleyebilmeleri fikri üzerine kurulmuş devasa kapalı bir mekan. Çocuklar için gerçekten bir cennet: itfaiyeci olup yangın söndürebilir, hastanede organ nakli yapabilir, pilot, pompacı, tiyatrocu, kostümcü, bilgisayarcı ya da kurye olabilir, Burger King’de hamburger yapıp, Ülker Golf’te kendi yaptığı dondurmasını yiyebilir. Yüzlerce seçenekten dilediğini seçmekte serbest. Ancak tabii ki bazı şartlar var. Bir kere çocuğunuz 4 yaşından küçükse Kidzania’da yapabileceği aktiviteler çok sınırlı. Çünkü sunulan her aktivite için gördüğünüz fotoğraftaki şartlar isteniyor. Mesela itfaiyeci olabilmek için en az 4 yaşında olmak gerek, ya da Acıbadem’de organ nakli için en az 6 yaş ve üzeri olmak gibi. Ve her aktivitenin oluşturulabilmesi için her grubun minimum 5-6 kişiden oluşması ve bu kapasite dolduğu zaman sırada beklemek ya da dolmadıysa dolmasını beklemek gibi şartlar var. Mesela endoskopi aktivitesinin 20 dakika sürdüğü düşünülürse eğer gruba katılamadıysanız bir sonraki gruba katılmak için en az 20 dakika beklemeniz gerekiyor. Bu nedenle sabah ne kadar erken giderseniz o kadar iyi. Kardeşimin bebeklerini beklediğimiz için (yakında hala oluyorum kısmetse) kızımın ilk tercihi hastanenin yenidoğan servisinde bebek bakımını deneyimlemekti ve çok keyif aldı. Evde de bazen bebeklerle oynar ama gerçek bir hastanenin bire bir kopyasında bunu yaşamak daha çok hoşuna gitti sanırım.

IMG_7117

Bu arada önemli bir şeyden bahsetmeyi unuttum. Kidzania’ya girişte (giriş ücretlerini öğrenmek için buraya bakabilirsiniz) size orada harcamanız üzere bir miktar Kidzania parası veriyorlar. Ve katılmak istediğiniz bazı etkinliklerden emeğinizin karşılığı olarak Kidzania parası kazanabiliyorsunuz. Ancak dondurma,çikolata,pizza yapımı gibi etkinliklere katılabilmek için girişte aldığınız bu Kidzania paralarından istenilen miktarı harcamak durumundasınız. Örneğin, çikolata yapımı aktivitesine giriş 5 Kidzania parası ve etkinlik bitince bu çikolatayı çocuk yiyebiliyor.

Kidzania parası. Çıkışta elinizde kalan paraları Kidzania marketinde harcayabilirsiniz.

Kidzania parası. Çıkışta elinizde kalan paraları Kidzania marketinde harcayabilirsiniz.

Biz anne,çocuk ve anneanne ekibi olarak Kidzania’yı ziyaret ettik ve sanıyorum anneanne de en az torunu kadar keyif aldı bu deneyimden:) İçeride acıktığınızda yemek yiyebileceğiniz mekanlar da bulunuyor. Kidzania’da aşağı yukarı tüm bir günü harcayabilirsiniz. Kısıtlı vakit ayırarak giderseniz çok pişman olursunuz, çünkü çocukları buradan çıkarabilmek çok da kolay değil.

 

LEGOLAND DISCOVERY CENTER :

Legosever bıdıklar için burası tam bir cennet! Legoyla pek arası olmayan ben bile burada kendimi kaybettim diyebilirim. Yetişkinlerin de keyifle gezip oynayabilecekleri bir aktivite merkezi.

Legoland'in iki kattan oluşan krokisi.İçinde bir çok etkinlik bölümü bulunuyor.

Legoland’in iki kattan oluşan krokisi.İçinde bir çok etkinlik bölümü bulunuyor.

Bayrampaşa’da bulunan Forum İstanbul AVM’nin içinde yer alan Legoland’e giriş için öncesinden online bilet alırsanız daha karlı çıkabilirsiniz. 0-3 yaş arası ücretsiz. Aynı alışveriş merkezinin içinde bulunan akvaryuma giriş biletiyle birlikte alırsanız kişi başı %10 az ödemiş oluyorsunuz. Ancak her iki yeri de ziyaret edebilmek için sabahtan akşama tüm bir gününüzü ayırmanız gerekiyor çünkü her ikisi de gez gez bitmeyen mekanlar. Özellikle akvaryum! Her iki mekanda da 3 yaş altı çocuklar için de aktiviteler bulunuyor.

İlk durak Lego fabrikasını ziyaret...

İlk durak Lego fabrikasını ziyaret…

Legoland’in içine girer girmez interaktif bir fabrika deneyimi yaşıyorsunuz. Oradan çıkışta engellerle dolu bir tünelden geçerek Legoland’e ulaşıyorsunuz. Daha fazla tüyo vermiyim de sürprizi kaçmasın 🙂

IMG_7286

İçeride 4 boyutlu sinemadan Duplo kasabasına, lazer oyunundan doğum günü parti alanına kadar bir çok bölüm bulunuyor. Ama benim ilgimi en çok çeken bölüm dünyanın bir çok yerinden önemli mimari eserlerin sergilendiği bölüm. 1 milyondan fazla LEGO tuğlası ile inşa edilmiş olan küresel ve yerel simgelerin bulunduğu MINILAND’de Kız kulesinden Özgürlük anıtına bir çok ülkeye ait simgenin lego parçalarından küçük modellemelerini görmek gerçekten çok keyifli.

Kızımın en keyif aldığı yer legolardan arabaların yapılarak rampalardan yarış yapılabildiği bölüm oldu. Oradaki tek kız çocuğu olarak beni hiç şaşırtmadı ama özellikle erkek çocuklarının büyük bir kısmı bu bölümdeydi diyebilirim. 4 boyutlu film deneyiminin yaşandığı sinema seansında büyük çocukların çıkardığı çığlık sesleri onu biraz irrite ettiği için 10 dakikalık filmden erken çıktık. Legoland’den çıkarken sırf Lego ürünlerinin satıldığı mağazasına uğrayıp dilediğiniz Lego serisini satın alma imkanınız bulunuyor. Eğer gitmeyi planlıyorsanız mutlaka sabah erken saatleri tercih edin ve geri çevrilmemek için önceden biletinizi almış olun. Kapasite dışında ziyaretçi kabul etmiyorlar.

İSTANBUL SEA LIFE AKVARYUM

Bayrampaşa’daki Forum İstanbul AVM’nin içinde yer alan akvaryum 83 metre uzunluğundaki Okyanus Tüneli, 270 derecelik panoramik görünüme sahip Okyanus Odası, 47 adet sergi tankına sahip 21 konulu bölge ve 15.000’den fazla deniz canlısı ile bu akvaryum ailece eğlenmek için mükemmel bir durak.

IMG_7413

 

Avrupa’nın en geniş köpekbalığı ailesini görme imkanınız var. Dokunma Havuzu Deneyimi içerisinde bir yengeç tutup veya bir denizyıldızına dokunabiliyorsunuz.

IMG_7383

Mekanlar öylesine büyüleyici dizayn edilmiş ki çoğu yerde durup balıkları ve akvaryumun detaylarını incelemek için dakikalar harcıyorsunuz. Her yerde göremeyeceğiniz piranalar, denizatları, köpekbalıkları, denizanaları, palyaço balıkları ve diğer deniz canlıları. Hepsi hayranlık uyandırıcı.

IMG_7430

Çıkışa doğru gezmekten yorulmuş ve biraz da karanlık ortamdan sıkılmış çocukların enerjilerini atabileceği bir top havuzu oyun alanı bulunuyor. Burada yetişkinler için de dinlenme bölümü var. 3 yaş ve üzeri çocukların keyif alabileceğini düşünüyorum. Daha küçük çocuklarla gezmek biraz zorlayabilir. Online bilet alırsanız ve hatta Legoland biletiyle birlikte alırsanız %10 indirim alabiliyorsunuz.

 

İSTANBUL OYUNCAK MÜZESİ 

İstanbul’da ailemin oturduğu eve çok yakın bir bölgede bulunan Oyuncak Müzesi’nin sokağındaki kestirme yol orada ana arter trafiğiden kaçmanın en kolay yollarından biriydi. Tabelasını hep görürdüm ama bir türlü gezmeye fırsatım olmamıştı. Çocuk olduktan sonra İstanbul ziyaretlerimizden birinde sırf müze için bir günümüzü ayırarak kızımla müzeyi gezdik. Hatta Defne’nin ilk gezdiği müze olarak bizde yeri ayrıdır. O zaman henüz iki yaşındaydı. Onunla gezerken müzeyi kesinlikle tek başıma bir daha ziyaret etmem gerekeceğini düşündüm. İki yaşın enerjisiyle müzeye hakkını verememiştik.

istanbul-oyuncak-muzesi

2005 yılında Sunay Akın tarafından kurulan müzede 4000’e yakın oyuncak bulunuyor. Bu oyuncaklar bildiğiniz oyuncaklardan değil. İçlerinde bir kaç yüz yıllık olanları var. Dünya tarihinden bir çok oyuncağın yer aldığı müzede yer alan her bir oyuncağın bir hikayesi var. Tarihi bir köşkte kurulan oyuncak müzesi bence çocuklardan çok yetişkinlerin ilgisini çekebilecek bir müze. 4 yaş ve üzeri çocuklarla daha keyifli gezilebileceğini düşünüyorum. Müze hakkında detaylı bilgi almak için burayı tıklayabilirsiniz.

İstanbul’a gitme şansınız yoksa üzülmeyin. İzmir’de de bir oyuncak müzesi bulunuyor. Konak’ta bulunan Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi yine Sunay Akın’ın da katkılarıyla geçtiğimiz yıllarda açıldı. Müzeyle ilgili bilgi alabilmek için burayı tıklayabilirsiniz.

Yarıyıl tatilinde yolunuz İzmir ya da Ankara’ya düşerse bu illerde ve İstanbul’da olan çocuklara yönelik tüm etkinlikleri görebilmek için Şehrin Çocuk Hali‘ nin sitesine girmeniz yeterli. Bu sitedeki etkinlikleri görünce Bodrum’un çocuklara yönelik etkinlikler açısından ne kadar kısıtlı olduğunu görmek gerçekten üzücü.

Napalım! Bizim de doğamız,temiz havamız var ,öyle değil mi ^_^

Herkese şimdiden iyi tatiller. Anneler fazla yorulmasın, çocuklar hem dinlensin hem eğlensin. Artık nasıl olacaksa, işte öyle naif bir dilek benimkisi 🙂

Mammaturca

(Visited 828 times, 1 visits today)
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir