Saç meselesi

imageKısa mı uzun mu?İşte bütün mesele bu!

Kızım doğduğu andan itibaren yaklaşık 1 yaşına kadar bir kız bebeğe göre kelden hallice bir şekilde ilk yılını tamamladı. Yolda gören ve sempati göstermeye çalışan teyzeler kimi zaman ‘aaa ne tatlı oğlan!!’ demeyi giderek arttırınca ben de kendimce bir çözüm bularak dünyanın en kısa saçını tutmayı başarabilen tokalar takmaya başlamıştım. Tabii bu cinsiyet karışıklığındaki yanlış anlaşılma da o zamanlar pembe renge olan antipatikliğim de neden olmuştur eminim.

Transilvanya’da bir gökkuşağı

imageBebekliğinde kızımın kıyafetlerinde renk tercihlerim en çok siyah,kahverengi,füme ve en açık renk olarak da mordu!! Bildiğin Transilvanya da bir gökkuşağı!! Lohusa depresyonu bende uzun sürdü sanırım! Hal böyle olunca yaklaşık 2 yaşına dek saçını hiç kestirmeye gerek duymadım. Ama aylarca uzamayan o ilk bebeklik saçları bir zaman sonra coştu,uzadıkça uzadı. Önceleri çocukluğumda yaşadığım travmanın bir yansıması olarak (ilkokul yıllarında sınıftaki bit salgınından dolayı sırma saçlarımın Kemalettin Tuğcu romanlarından bir besleme karakteri misali kesilmişti) kızımın saçını kestirmemek için cidden çok direndim. Ama ne zaman ki aşağıda sıraladığım maddeler yüzünden hayatımız giderek zorlaştı artık geçmiş travmamla inatlaşmanın anlamsız olduğunu kavradım. 3.yaşını kutladığımız doğumgününden hemen sonra ilk kez saçını kestirmek için kuaföre gittik. Tabii ki saç kestirme aşamasına onu ikna etmek hiç de kolay olmadı. Bir sürü teklif,rüşvet,dondurma vs. sonrası soluğu kuaförde aldık. Ve meğer hayat ne kadar da kolaymış!! Eğer siz de benim gibi saç kestirme konusunda hassassanız kesinlikle bir daha düşünün! Kısa saçın yaşattığı avantajların tadına doyamayacaksınız. Kesin bilgi!

10 maddede uzun saçlı çocuğun zorlukları:

1. Eğer hareketli bir çocuksa o saçlar asla evden çıkıldığı gibi durmaz. Her park ya da aktivite sonrası dağılan saçları toparlama molası gerekir. Hele bir de aylardan yazsa havuz ya da deniz sonrası o saçları ayıklama ve toparlama aşaması da ayrı bir iş.

2.Lolipop,pamuk helva,elma şekeri,dondurma ve sakız. Uzun saçın en büyük düşmanları. Hele bir de rüzgarlı bir günde açık havada yeniyorsa…ah canım kolay gelsin. O saçları açarken harcayacağın enerjiyi atomu parçalarına ayırırken de sarfedebilirsin.image

3. Bilmiyorum sadece benim çocuğum için mi geçerli (hareketli bir tip olduğundan da olabilir) ama küçük çocukların başlarının ısısı vücutlarına göre daha yüksek sanırım. Ne zaman ona sarılsam sanki kafasından bir yanardağ fışkıracakmış gibi ısınmış hissediyorum. Bunu bir de yaz mevsiminde düşünün. O uzun saçlar tam bir terleme nedeni. Özellikle de geceleri!

4. Okul döneminde de saçların bitler için cazibe merkezi olduklarını söylemem gerekmiyor herhalde. Ne kadar kısa,kontrol etmesi o kadar kolay.

5. Eğer tarama ve tarak olayına karşı bir çocuğunuz varsa saçının uzunluğu sizin yaşam kalitenizi oldukça etkileyecek önemli bir etken. Her banyo sonrası ya da okula gitmeden önce dakikalarca hatta bazen saatler sürebilecek ikna çalışmaları. Bozulan sinirler,bir türlü açılmak bilmeyen saçlar,bağırışlar,çağırışlar. Sırf görüntü için bunca eziyete değer mi ey sevgili anne?

kid-in-barbershop-thinkstock803753446. Sürekli kaybolan tokalar ve saç aksesuarlarını tekrar tekrar satın almak..ve asla eşleştiremediğin tokalar!Nereye gider bu tokalar gerçekten?!

7. Yazın şapka ya da bisiklet için kask takarken at kuyruklu ya da topuzlu bir kafada mı o şapka daha rahat durur yoksa kısa saçta mı?Cevabı biliyorsun!

8.Kısa saçta ne kadar değişik model yapılabilir ki diye düşünme. Saçlar uzunken pratik olsun diye ya hep at kuyruğu ya da topuz yapılıyor. Ama kısa saçlarda da değişik taç ve tokalarla bir sürü değişik model seçeneği var. Hem de hazırlaması daha kısa sürüyor.

9.Uzun saçlıyken saçlarını sadece ben şampuanlıyordum. Kestirdiğimizden beri kendi saçını kendi yıkamak istediğinden banyo saati daha keyifli hale geldi.

10.Uzun saç sadece anneye değil babaya da zahmet verdiğinden saçlar kısaldığından beri babası da saçlarını daha kolay toplayabiliyor.

 

(Visited 585 times, 1 visits today)
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir