Elsamaniac

imageSabah erkenden kalkılır. Kahvaltıya oturulur. Elsa dergisinde rastgele seçilen bir kaç faaliyet yapılır. Bitince biraz Frozen filmi seyredilir. “Let it go” şarkısı yeniden yorumlanarak “badigoooğ” diye böğrülerek şarkıya eşlik edilir.Kahvaltı bitince akşamdan giyilen Elsa pijamaları çıkarılır ve okul için Elsa elbisesi giyilmek istenir. Önceki günden elbisenin kirli sepetine gittiği öğrenilince yaşanan ufak bir sabah krizinin ardından Anna tshirt ü giyilmeye ikna edilir. Evden çıkmadan Elsa matarasından bir kaç fırt su içilir. Elsalı sırt çantası alınır ve okul yoluna çıkılır. Tam otoparktan çıkarken Elsa saati takılmadığı farkedilir ve onca yol geri dönülerek saat de takılarak full donanımlı bir Elsamaniac okula doğru yola çıkar.

Gündelik hayatta üstteki paragrafta kullandığımdan daha sık “Elsa” ismini kullanıyor olabiliriz ama artık hakikaten sıktı. 2-3 yaş arası bir angry bird takıntımız olmuştu ama bu kadar şiddetli bir hayranlık evresi imagegeçirmemiştik. Frozen’ı ilk seyrettiğinde ilgisini bile çekmemişti ve 15 dakika sonra başka bir oyuna dalmıştı. Ama gerek okuldaki Elsasever arkadaşları olsun gerekse dışarıda gezerken önünden geçtiğimiz oyuncakçıda (ki genelde sadece önünden geçmekle yetinmiyoruz,içeri girip bir yarım saat oyuncakları inceliyoruz) satılan Elsa oyuncakları,aksesuarları olsun bir süre sonra bizimkinin dikkati iyice bu yeni Disney fenomenine kayar oldu. Ve bir gün kendisi ben Elsa’yı izlemek istiyorum dedi. İşte o günden beri Elsa ailemizin bir bireyi haline geldi desem abartmam sanırım.

Aldırma,aldırmaaaaaa engel olamıyorum!

 

imageKendi çocukluğumda ben de Disney çizgi filmlerini çok severdim. Ama hepsini birden,yani Mickey,Pluto,Donald,Minnie benim için aynı değeri taşıyordu. O zamanlar Disney henüz kızlara ayrı erkek çocuklarına ayrı çocuk filmi stratejisini uygulamaya başlamamıştı. Şimdilerde ise hem kız hem erkek çocuklarının birlikte seyredebileceği film bulmak zor sanırım. Kızlar prenses ya da deniz kızı olmak isterken erkekler arabaların ya da uçakların olduğu filmleri görmek istiyorlar.

Çocuklardaki bu çizgi film karakteri fanatizmini firmalar da çok güzel körüklüyor. Tutan bir çizgi filmin ardından hemn tshirtleri,çantaları,kırtasiye ürünleri,yoğurdu,süt dilimi ve başka bir çok ürünü piyasaya sürüyorlar. Biliyorlar ki çocuklar bu ürünleri isteyecek ve anne babalarını çok güzel yönlendirecekler. Biz ebeveynler olarak da sadece şunu söylemek gerekiyor; “Aldırmaaaa,aldırmaaaaaaa” (Frozen,Let it go)

Mammaturca

 

(Visited 1.003 times, 1 visits today)
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir