Her yaşta eğitim şart

Sıcağıydı, misafirdi, yangınıydı, susuzluğuydu, trafiğiydi derken Bodrum’un bence en güzel mevsimi olan sonbahara geldik çok şükür. Sizi bilmem ama ben kendi adıma Bodrum’da yazı geçirmekten hiç hoşlanmıyorum. Ve ilkbahardan itibaren Haziran’ın sonunda buraların bambaşka birşeye dönüşeceğimi bildiğim için bana soldan soldan gelmeye başlıyorlar. En tenha sahillerin bile,  bir yıl boyunca hakları olan 1 haftalık izin için herşeyi göze alarak tatile çıkan insan yığınlarıyla dolup taşacağını, yılın dokuz ayını boş geçirdikleri için yazı dört gözle bekleyen esnafın genelde duble fiyatlardan servis vereceğini, bütün bunları göze alıp kırk yılın başı bir biiiçe gitsek bile (neden beach dersen Bodrum’da kaç tane halk plajı kaldı önce onu hesaplasak?) oradan bir bağırsak rahatsızlığıyla eve döneceğimi daha önce yaşadığım tecrübelerden bildiğim için ben yazın yarısını memlekette geçirdim bu sefer. Ve gerçekten akıllıca bir karar verdiğimi Ağustos sonu döndüğümde anladım. Hala sıcaktı ve hala kalabalıktı. Neyse ki okullar açıldı, kaldık biz bize. Eğitim şart 🙂 Ama biz anneler için de eğitim şart. Yaşımız ne olursa olsun geleceğin iyi yürekli, üretken, ne istediğini ya da ne istemediğini bilen bireylerini yetiştirmek istiyorsak onlara iyi birer rol modeli olmak için birşeyler üretmeye, çalışmaya ya da bunları da yapabilecek fırsat bulamıyorsak kendimizi geliştirmek için kanallar aramamız gerekiyor.

Kendimi bu sıralar bu düşünceler içinde bulurken Bodrum Halk Eğitim Merkezi’ne gittim. Geçen yıllarda da açılan kursları görüp kaçırdığım için hayıflanıyordum hep. Kursların tam olarak ne zaman başlayacağı ya da hangi branşların olacağı ile ilgili yeterli bilgiye internet sitelerinden ulaşamadığım için merkeze gitmek akıllıca bir fikir oldu. Tüm programlar belli olmuş ve Eylül sonuna kadar kayıt yaptırılabiliyor. “Ben Bodrum merkeze uzak oturuyorum.” ya da “Bütçe yok!” diye bahane etmeyin; kurslar sadece Bodrum merkezde değil Ortakent’te, Turgutreis’te, Gündoğan ve Mumcular da ücretsiz veriliyor. Aile eğitimi kurslarından her seviyede İngilizce’ye, Türk halk oyunlarından geleneksel el nakışlarına , kırkyamadan taş bebek yapımına onlarca farklı branşta kurslar açılacak. Kursların sonunda bildiğim kadarıyla sertifika veriliyor, o yüzden 2 ders gider 3 ders kaytarırım diye başlamaya niyetliyseniz hiç rahatınızı bozmayın çünkü kurslar bir eğitim kurumu ciddiyetinde katılımcıları kabul ediyor. Özellikle yeni anne olacaklar ya da evdeki ergenle nasıl başa çıkacaklarını bilemeyenler için Mumcular’da ve Bodrum Halk Eğitim merkezinde 3-6 yaş, 7-11 ve 12-18 yaş arası için açılacak olan aile eğitimi kurslarının bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Çocukları büyüttünüz ve üniversiteye gidememek içinizde ukte kaldıysa merkezin lise mezunlarına yönelik üniversite sınavlarına hazırlık kurslarından ücretsiz faydalanabilirsiniz.


lise

 

Ortaokul ya da lise eğitiminizi tamamlayamadıysanız okullu olmak için bir fırsat. Açıköğretim ortaokulu ve lisesi için kayıtlar 22 Ağustos’ta başlamış ve yarın (23 Eylül) son gün. Aşağıda çektiğim fotoda gerekli tüm belgeleri bulabilirsiniz.

fullsizerender-4

Ve merkezlerde verilen diğer kursları aşağıdaki listelerde bulabilirsiniz. Hepsi birbirinden farklı ve eğitici branşlardaki kurs listesini inceleyerek bu kışı (eğer çalışan anne değilseniz) boş geçirmeyin.

Böyle güzel ve dolu bir program hazırladıkları için Bodrum Halk Eğitim merkezini ve dersleri veren tüm eğitimcileri yürekten kutlarım.

BODRUM HALK EĞİTİM MERKEZİNDE VERİLEN KURSLAR

fullsizerender

fullsizerender

 

ORTAKENT VE GÜNDOĞAN KURS MERKEZLERİ :

fullsizerender-2

 

TURGUTREİS ŞEVKET SABANCI KÜLTÜR MERKEZİ :

img_5487

img_5488

 

YALIKAVAK KURS MERKEZİ :

img_5486

 

KADEM KURS MERKEZİ :

fullsizerender

Ben tüm bildiklerimi bu yazıda sizlerle paylaştım. Burada cevabını bulamadığınız sorularınız ve detaylı bilgi için Bodrum halk eğitim merkezinin internet sitesini buradan ziyaret edebilir  ya da 0252 3161085 nolu telefonu arayabilirsiniz.

 

Hazırlayan : Mammaturca

 

(Visited 1.514 times, 1 visits today)
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir