BODRUM’DA ÇOCUKLA TATİLE NEREYE GİDİLİR? (Ortakent)

Bodrum’a yerleşeli bir yılı devirmişseniz yılın bu dönemleri telefonlarınız daha sık çalmaya başlar. Kış aylarında hiç akıllara gelmeyen isminiz tv’de dönmeye başlayan tatil reklamlarıyla birlikte birden zihinlere düşüverir:

“ Elif, kaç zaman oldu konuşamadık, buralara da artık sık gelmez oldun, görüşemiyoruz, özledik. Ama dur, biz oraya geliyoruz Temmuz’ da. Bize bir otel önersene.” (Çünkü ben boş zamanlarımda Bodrum’da Türsab acentacılığı yapıyorum, sabahtan akşama otellerde, biiçlerde gezipdururum.)

Bu tip gelen telefonlarda aranan tatil özellikleri anne tiplerine göre çeşitlilik gösterir:

 • Çocukla denize en sakin nerede girilir? ( Acemi anne modeli: Yeni doğum yapmış, henüz kilolar verilemediği için çekinmeden denize girebileceği, hem de gerektiğinde emzirip bebekle birlikte kestirebileceği sakin bir mekan arayışındadır.)
 • Hastaneye, merkeze yakın bir yer olsun. ( Pimpirik anne modeli: Çocukların başına bir şey gelirse anında bir hastaneye ya da eczaneye ulaşsın ister. Hoş Bodrum dağ başı değil, en ücra köşelerinde bile eczane bulma ihtimali yüksek ancak şu an aktif olan sadece 2 özel hastanesi ve 1 devlet hastanesi bulunuyor. Ve eğer bu anne modelinin başından daha önce benim yaşadığım gibi bir havale hikayesi geçmişse bu tatil anlayışına sadece saygı duyarım, yaşayan bilir.)
 • Düz ayak butik bir mekan nereyi önerirsin? ( Deneyimli tatilci anne modeli: Bu anne tipi daha önceki 5 yıldızlı resort tatil deneyimlerinden bir ders çıkarmış ve sıcağın altında saatlerce shuttle bekleyip çocukları ordan oraya at gibi koşturmayacağı, güneşlendiği yerden onları havuzda/plajda izleyebileceği yıldızsız bir tatil arayışındadır.)
 • Denize sıfır bir yer olsun. ( Anti-kimyasal anne: Bu anne profilinin tatile bakış açısı “En kirli deniz bile havuzdan daha temizdir.” Çoğu tatil yöresinde olduğu gibi her otelin denize sıfır olma gibi bir durumu yok. Oteller denizden uzakta olunca mutlaka havuzu bulunuyor. O nedenle havuzdan ve klordan hazzetmeyen bu anne profili daha çok denize sıfır ve mümkünse çocukları korumak için havuzu olmayan mekanları tercih eder.)
 • Sezonluk kiralayabileceğim ev var mı? ( Cümbür cemaat tatil yapmayı seven anne: Sadece çekirdek ailesi ile tatil yapmak ona yetmez. Anne, kızkardeş, yeğen, yakın arkadaşlar, teyze vs. gibi ailenin diğer üyelerinin de arada gelip kalabileceği bir nevi geçici “yazlık” arayışındadır. Çocuklar ufaksa Bodrum’da sezonluk bakıcı/yardımcı da sorar. Genellikle 2 ya da daha fazla çocukları vardır.)
 • Sana en yakın otel neresi? ( Kanka anne : Bu anne modeli candır, en yakın arkadaşlarınızdır. Tatil için Bodrum’u seçmesinin en önemli sebebi zaten sizsinizdir. O nedenle o otel süt banyoluymuş berikinde spa varmış pek önemsemez, tatil boyunca size en kısa zamanda ulaşabileceği bir mekan arayışındadır. Onlar zaten Bodrum’a hep gelmelidir. Hatta arada alttan altta beyinlerine Bodrum’a yerleşmenin ne harika bir fikir olacağı sokulabilir.)
 • Mini club’ı iyi olan otel neresi var? ( Aslında tek başına tatile çıkmaya ihtiyacı olan anne: Muhtemelen 0-5 yaş grubu annesidir. Kariyer sahibidir. Yıl boyunca beklediği tatil zamanın bir kısmını kendine ayırmak istiyordur. Ve bu nedenle çocuklarının onu dakikada bir “Anneeeeaaağğğ beni gördün mü, nasıl atladım suya!” sorularıyla kafasını şişirmeyeceği bir mini club arayışındadır. )

Bu tatile susamış anne profillerinden biri mutlaka bugünlerde sizi aramıştır, ya da arayacaktır. E zaten arasınlar. Benim de, atıyorum, Kaş’da yaşayan bir arkadaşım olsa ve oraya çocukla tatile gitmeyi planlasam onu arar nerede kalalım diye sorarım. Ya da kendim bir otel bulurum, arar bir de onun fikrini sorarım. Ama arkadaşınız Bodrum için otel önerilerinizi sorduğu andan itibaren 30 saniye içinde ona bir otel ismi ile cevap vermediğiniz zaman da “ Yahu nasıl Bodrumlusun sen, hiç mi önerecek mekan gelmiyor aklına!” diye karşılık alıp mavi ekran verirsiniz telefonda. İşte bu nedenle bu yıl kendime oturup bir liste yaptım.  İnternette “Bodrum/çocuk/otel” diye aratsanız eminim çocuk dostu otellerle ilgili bir çok link gelecektir önünüze ama yine de ben annelere özel “hap bilgi” şeklinde bir “Bodrum’da çocukla tatil” dosyası hazırlamak istedim. Tatil için sizi arayan arkadaşlarınıza mekan beğendireceğinize bu dosyada yer alan tercih ettikleri bölgeye ait linki onlara göndererek yardımcı olabilirsiniz.

Öncelikle kendi mıntıkam olan Ortakent’ten başlamak istedim. Vakit buldukça Bodrum’daki diğer bölgelerdeki tatil mekanlarından da bahsedeceğim.

ORTAKENT’TE AİLECEK TATİL

Bence Ortakent çocuklu aileler için hemen hemen her bütçeye hitap eden otel, pansiyon ve işletmelerle dolu uzun bir sahil şeridi. Daha çok yerli turistin tercih ettiği bir bölge. Fiyatlar da ona göre çok astronomik değil. Hoş, Bodrum’da yaşayanlar için fiyatlar kimi zaman yüksek bulunur. Çünkü verdiğiniz hesaba göre hak ettiğiniz servisi nadiren alabiliyorsunuz. Bodrum’un en önemli problemlerinden biri hizmet sektöründe nitelikli eleman yetiştirebilmek ve onlara hak ettikleri maaşla iş vermek. Mutlu eleman, tatilci için keyifli tatil demek. Neyse derin mevzular bunlar, girmeyelim 🙂

Gündüz denizden sonra akşam çocuğunuzu pusete koyun, ya da scooter’ını alsın. Birlikte yürüyüşe çıkabileceğiniz uzun bir sahil şeridi var. Bu uzun sahil şeridi boyunca irili ufaklı restoranlar ve oteller görebilirsiniz. Bu otellerin ve restonların çoğu aile işletmeleri. Kimi sadece oda kahvaltı hizmeti veriyor, kimisi ise yarım pansiyon.

Yukarıda bahsettiğim tatilci anne profillerinden “Pimpirik anne” için Ortakent uygun bir bölge. Acıbadem Hastanesi Ortakent’te. “Tek başına tatile çıkmaya ihtiyacı olan anne” için de Ortakent ideal bir tatil beldesi. Çocukları eğer öğlen uykusu uyuyorsa onları babaya ya da yardımcıya bırakarak kendine Midtown’da bir kahve ısmarlayabilir ve tatil için eksikleri varsa alışveriş merkezinden tamamlayabilir.

Tatil işi bütçe demek. Tatil seçenekleri sınırsız ancak işin ucu her zaman bütçeye bağlı oluyor.  Eğer tatil için kısıtlı bir bütçe ayırabildiyseniz, fazla konfor ve estetik arayışında değilseniz, samimi bir ortamda ailenizle birlikte denize sıfır bir tatil yapmak istiyorsanız internetten şu işletmelere bakmanızı önerebilirim. Bu otellerin hepsi Ortakent sahil şeridinde ve denize sıfır. Kendi plajları bulunuyor.

Hotel Altınkaya, Amfora, Açelya Otel, Akça Otel, Aspava, Çakıl, Eriş, Erkal, Eylül, Grand Levent, Irmak Otel, Omar Çavuş Apart, Portofino Otel, Sarsılmaz, Şahbaz, Vira’s Otel, Yakamoz Ilgın, Yıldız, Zeferia.

Tüm kış boyunca tatil hayali kurdunuz ve tatil için iyi bir bütçe ayırdınız. O zaman şu seçeneklere bir göz atın:

Havuz ve su kaydırağı seven çocuklarınız varsa denize sıfır 4 yıldızlı otel olan Petunya Beach Resort size uygun olabilir. Otel düz ayak olmasının yanı sıra hemen hemen her yerinde bulunan rampaları sayesinde pusetli aileler için kolaylık sağlıyor.

Kefi Beach & Resort: Geniş çim alanı ile görenlerin ilk bakışta aklını çelen Kefi butik bir mekan olması nedeniyle çok odası bulunmuyor. Eğer burayı düşünürseniz önceden rezervasyon yapmanızda yarar var. Havuzu yok. Güzel bir çocuk parkı var. Denize sıfır.

Lugga Boutique and Beach : Ortakent’te halka kapalı özel plajı bulunan 5 yıldızlı otel konseptinde. Açıkcası ben 5 yıldızı olduğunu şimdi öğrendim. Havuzu, suit odaları ve kral dairesi var. Spa, hamam servisi veriyor. Su kaydırakları yok.

Zest Exclusive Hotel : 2 yıldızlı olmasına rağmen yeni olduğu için bana hiç de 2 yıldızlı gibi gelmiyorJ Denize sıfır. Havuzu var. Oda kahvaltı hizmeti veriyor.

Meltem Beach Hotel: Meltem’in eski halini bilenlerin çoğu bu yeni haline bir türlü ısınamasa da Meltem Bodrum’da yaşayanların hafta sonu ya deniz ya da kahvaltı için mutlaka uğradıkları bir mekan. Denize sıfır, güzel bir çimlik alanı var. Çocuk parkı bulunuyor. Havuz yok. Kalmak isterseniz önceden rezervasyon yaptırmakta yarar var, çok fazla odası bulunmuyor.

Ara Residences : Meltem’ in arka bölgesinde yer alan Ara Residence denize sıfır olmasa da konsepti ile tatil arayışında estetik ve rahatlık arayanlara hitap ediyor. Tatil de konforunuzdan da vazgeçmek istemiyorsanız 1+1 ve  2+1 dubleks ve tek daire  seçeneklerine göz atabilirsiniz.  Ara Residences, yürümek istemeyen misafirlerine, sahile özel servis ve düzenli oda servisi hizmeti de sunuyor. Havuzu bulunuyor. Çocuk parkı yok.

Hotel No 20 : Ortakent’te “Adult Only” olan tek işletmedir sanırım. Web sayfasında sadece yetişkinlere olduğunu belirtiyor. Eğer çocuksuz bir tatile çıkacaksanız düşünülebilir. Sahilden yürüme mesafesinde.

Temenos Luxury Hotel & Spa: Ortakent Yahşi bölgesinde bulunan otel 4 yıldızlı ve denizden yüksekte olduğu için güzel bir manzaraya sahip.

Dilek Ağacı Boutique Hotel and Beach : 30 yıllık bir aile işletmesi olan mekan butik otel konseptinde. Denize sıfır. Havuzu var. Çocuk parkı yok.

Medisun Otel: Denize 150 mt mesafesinde 3 yıldızlı otel. Ortakent’in en eski otellerinden. Kendi plajı ve havuzu var.

Megg’s Otel & Beach Restaurant: Denize sıfır ve az sayıda odası bulunan butik bir işletme. Ağaçların gölgesi altında bebeğinizi uyutmak isterseniz burası size göre. Plajında dev ağaçlar var. Havuzu yok.

Vira’s Otel: Ortakent sahilinde denize sıfır 3 yıldızlı otel. Plajı var. Havuz ve çocuk parkı bulunuyor.

Eskiyalı : Bitez sahili bitimi ile Ortakent sahili başlangıcı arasında. Sanırım Bodrum’un eski otellerinden. Her yaz gelen müdavimleri var. Ağaç gölgesi altında keyif yapabileceğiniz bir plajı, havuzu ve çocuk oyun alanı bulunuyor.

Tamarisk Otel:  Hemen Eskiyalı Otelin yanında havuzlu ve denize sıfır.

Bu otellerin hepsinin internet adresleri bulunuyor. Oradan iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Ortakent bölgesinde benim bildiğim, duyduğum tatil mekanları bu kadar. Mutlaka atladıklarım vardır, kimse kusura bakmasın, profesyonel bir hedefle bu yazıyı hazırlamadım. Bir anne gözüyle çocukla nerede rahat tatil yapılır bakış açısından gözüme çarpan mekanlardan bahsettim.

Ortakent’te denizin dışında çocuklarla ailecek yapabileceğiniz aktiviteler de bulunuyor. Yahşi at çiftliğinde çocuklarınızla ata binebilirsiniz. Ya da sıcaklığın azaldığı akşam üzeri Funtown eğlence parkında denizden kalan enerjilerini atmalarını sağlayabilirsiniz. Bodrum’da çocuklarla gidilebilecek diğer mekanlar ve aktiviteler için burayı tıklayabilirsiniz.

Yakında yeni bir tatil dosyasıyla görüşmek üzere.

Bodrum’da çocuklu yaşamla ilgili haberleri kaçırmak istemiyorsanız Facebook’ta ve Instagram’da “bodrumunanneleri” hesabını takip edebilirsiniz.

Sevgiler.

Hazırlayan : Elif Yıldırım

(Visited 9.470 times, 1 visits today)
0

BODRUM’DA ÇOCUKLA TATİLE NEREYE GİDİLİR? (Ortakent)” üzerine 5 düşünce

 1. Derya

  Merhaba ailecek gidilebilecek beach arıyoruz bodrumda yaşıyoruz yeni taşındık açıkçası uygun cayın 9 lira olmadığı bir beach var mı ki teşekkürler ☺

  Yanıtla
  1. Mammaturca Yazar

   Maaşallah bir çay 9 tl mi??
   Nereye gittiğinizi bilmiyorum ama Ortakent’te Meltem Beach’de fiyatlar daha makul. Bir çay 9 TL değil en azından:) Bitez’de de uygun yerler var.

   Yanıtla
  1. Mammaturca Yazar

   Bodrum’un genelinde deniz suyu geç ısınır ama bu yıl yaz erken geldi. Su sıcaklığı 22 derece ve henüz Mayıs ın başındayız. Akyarlar Karaincir bölgesine göre Ortakent in denizi daha sıcaktır.

   Yanıtla
   1. Seda

    Selam ,yorumlarınızı zevkle okudum…Petunya ve Eskiyali arasında çoook kararsız kaldım desem .2cocukla hangisi daha uygun olur🙄🙄🙄 teşekkürler

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir