The Land Of Legends’da bir gün

11 yıl önce Bodrum’a yerleştiğimizden beri, ne zaman tatile ihtiyacım olduğundan bahsetsem annem başta olmak üzere yakın çevremden aldığım bir tepki var; “E sen zaten Bodrum’da yaşıyorsun, ne tatili?!!” Sanılıyor ki biz burada yaşarken yılın 365 günü biiiçlerde yatıp kalkıyor, günü kulüplerde sonlandırıp gece çorbamızı içtikten sonra sabaha karşı eve dönüyoruz ve her ne hikmetse biz günümüzü bu şekilde gün ederken evde Sebastian bizim adımıza her şeyi çekip çeviriyor ve bir de işe gidip ekmeğimizi kazanıyor!!?

Siz de tatilinizin geldiğinden bahsettiğinizde bu tip tepkilerle karşılaşıyor musunuz bilmiyorum ama bir yerde yaşamakla o yerde tatil yapmak arasında yüzlerce fark olduğunu söyleyebilirim. Bodrumlu olup yıllardır burada yaşayan ve bir kez kaleyi gezmemiş olandan tutun da Bodrum’un civar köylerinde hayatını geçirip bir kez bile merkeze inmemiş insan tanıdım bunca senede. Bodrum’a yerleşmeden önce buraya defalarca tatile geldiğimdeki bakış açımla burada yaşamaya başladıktan sonra ki bakış açım epey değişti. Ama maalesef burada yaşıyorum diye tatilden bahsedince neredeyse kendimi suçlu hissettirecek kadar tepki görmek bazen sinir bozucu oluyor.

Çoğu Bodrumlu gibi ben de yazı Bodrum’ da geçirmekten pek hoşlanmıyorum. Kalabalık, trafik, insanların tatile çıktıkları için sanki Bodrum’un tapusunu satın almışlarcasına kaba tavırları ve tabii ki yılın sadece 2-3 ayı iş yaptıkları için fiyatları zirveye taşıyan işletmeler Bodrum’dan yazın hazzetmememin sebeplerinden sadece bazıları. Kızım doğduğundan beri yazı Bodrum’da daha kısa geçirir olduk. O da çoğu çocuk gibi tam bir su kuşu ve benim de onu her gün denize, havuza ve plaja götürebilecek ne zamanım var ne de gücüm. Bu nedenle tatil planlarımızın haricinde akraba ziyaretlerini de genellikle yazın yapmayı tercih ediyoruz çünkü memleketimiz olan İstanbul yazın bomboş oluyor 🙂 Yazın, bildiğiniz gibi İstanbul’un büyük bir kısmı Bodrum’a göç ediyor. Hazır onlar İstanbul’u boşaltmışken biz de daha önce orada yaşarken hiç gidemediğimiz yerleri sakin sakin ziyaret ediyoruz.

Bu yaz Antalya’ya mini bir tatil yaptık ve kızımın kış boyunca ekranlarda reklamını görüp tutturduğu The Land Of Legends otelinin su parkı kaldığımız otelin dibinde olunca gitmemek olmazdı. Geçen sene açılan otelle ilgili internette annelerin yorumlarına pek rastlamadığım için blogda bir yazı yazmak istedim. Çoğu insan gibi ben de tatile çıkmadan önce gideceğim yerle ilgili insanların yorumlarını takip edip dikkate alıyorum. Ekşi Sözlük’te çoğu insanın kalabalıktan ve pahalılıktan şikayet etmesi her ne kadar beni biraz ürkütse de otelin dışarından ihtişamını görünce su parkına gitmekten kendimizi alamadık. Antalya Belek bölgesinde bulunan The Land Of Legends, Theme Park (su parkı), Shopping Avenue (alışveriş merkezi) ve Kingdom Otel olarak çok büyük bir arazi üzerinde birbirine bağlantılı bir şekilde konumlandırılmış. Şimdi kısa kesip detaylardan bahsedelim.

OTOPARK:

Özel aracınızla gidecekseniz The Land Of Legends’ın içerinde bulunan Shopping Avenue’nun altındaki kapalı otoparka ya da kuzey girişindeki açık otoparka aracınızı ücretsiz park edebilirsiniz. Eğer alışveriş merkezini gezmeden direkt su parkına girmek istiyorsanız (Antalya sıcağında yürümek gerçekten zor) Shopping Avenue’nun kapalı otoparkına aracınızı park edin. Hem aracınızı gün boyunca güneşin altında kalmaktan kurtarırsınız hem de direkt su parkı gişelerine ulaşabilirsiniz.

GİRİŞ :

The Land Of Legends Theme Park’a Kingdom Otel müşterileri ücretsiz girebiliyor. Dışarıdan gelen müşterilere ise yetişkin bileti 45 Dolar, çocuk için ise 23 Dolar. Biz bir çocuk ve bir yetişkin Türk Lirası olarak 240 TL ödedik. Bileti ETS’den aldığımız için 10 TL’lik bir indirimi oldu sadece. Bileti internette şu siteden de alabiliyorsunuz. Giriş ücreti sadece aquaparka girişiniz için, yeme-içme dahil değil. Evet, biraz pahalı. Özellikle birden fazla çocuğu olanlar için. Ama giriş ücretinin bu denli yüksek olmasına rağmen kimi zaman günde 5 binin üzerinde ziyaretçiden bahsediliyor. Gişede biletinizi aldıktan sonra hem çocuğa hem de size ayrı bileklikler takılıyor ve bu şekilde turnikelerden su parkına girebiliyorsunuz. Giderken yanınıza mutlaka havlu almayı unutmayın, içeride havlu servisi yok ve olur da unutursanız içerideki mağazadan satın alabilirsiniz. Ben su parkı olduğu için altı kaydırmaz su patiklerini de götürdüm ama yine olur da unutursanız dert etmeyin çünkü zemin çoğu yerde kaydırmaz malzemeden döşenmiş. İçeri yiyecek ve su sokmak yasak, girişte güvenlik görevlileri tarafından çantalar kontrol ediliyor. Taktığınız bilekliklere içeride para yükletip gün boyunca cüzdan taşımak zorunda kalmıyorsunuz.

 

Yanınızdaki çantalarınızı “Locker Room” lardaki kasalara koyup gün boyunca üzerinizde yük olmadan dolaşabilirsiniz.

 

 

 

Ayrıca şezlongların yanındaki “Beach box”lara da ücret karşılığı telefonlarınızı koyup havuzdan çıktıktan sonra geri alabilirsiniz. Biz su parkına Pazar günü gittik ve her gittiğimiz bölümde boş bir şezlong bulabildik. Başka sitelerdeki yorumlarda bahsedildiği gibi ekstrem bir kalabalığa denk gelmedik ama oradaki görevlilere sorduğum kadarıyla o gün sakin bir günmüş. Sanırım şanslıydık ve büyük kaydırakları kullanmadığımız için pek sırada bekleme durumumuz olmadı. Büyükler için olan su kaydıraklarında epey kuyruk vardı. 0-6 yaş grubuna hitap eden bölümler yoğun olsa da sıraya girip beklemek gibi bir durum yok. Park 10’da açılıp akşam 18’de kapanıyor. Ne kadar erken giderseniz o kadar iyi.

TUVALETLER:

Su parkının hemen hemen her yerinde tuvalet bölümü var. Gayet temiz. Girişteki tuvaletlerde duşlar ve kabinler mevcut. Çıkarken duş alabilirsiniz. Ancak dikkatimi çeken bir nokta girdiğim tuvaletlerde bebekler için alt değiştirme ünitesine hiç rastlamadım. Ya benim girdiğim tuvaletlerde yoktu, ya da bebeklere özel ayrı bir bölümleri var. Çocuklara özel dünya standartlarında böyle bir yer açıp da bebekler için bir bölüm yapmamış olmaları mümkün değil.

YEME-İÇME:

Az önce bahsettiğim gibi su parkına yiyecek-içecek sokmak yasak. İçerideki restoranlardan ücreti karşılığında faydalanabiliyorsunuz.

Benim favori mekanım haritada 18 numarada görebileceğiniz Fast&Good oldu. Yiyecek çeşidi fast food formatında, favorim olma nedeni havuz içindeki masalarda yemeğinizi yiyebilmenizden. Yiyecekler beklenildiği gibi normal fiyatların üzerinde, su 5 TL. Alkollü içeceklerden dondurmaya, haşlama mısırdan çorbaya her tür yiyecek ve içecek bulmak mümkün.

 

SU PARKLARI:

Gelgelelim orada bulunma sebebimize: elbette ki su parkı. Kızım girer girmez ilk bölüm olan Secret Lagoon’daki su kaydıraklarına bayıldı, ben de onun yanındaki dalga havuzuna.

Çocuğunuzla birlikte dalga havuzuna girebilirsiniz. En yüksek derinlik 1,60 mt. İçeride başka bir dalga havuzu daha (Wave Shock) bulunuyor ama onun daha şiddetli dalgaları var. Çocukla girmek sakıncalı. Parkın genelinde yetişkinler için (minimum 120 cm boy) 11 adet kaydırak grubu ve toplam 41 adet kaydırak bulunuyor. Çocuk kaydıraklarında minimum 100 cm boy zorunluluğu var.

Secret Lagoon’un çevresinde sakin akan bir nehir var ve botlarla bu nehirde ailecek tur atabiliyorsunuz. Nehirin derinliği belinize geliyor. İçeride başka bir parkta daha şiddetli akan bir nehirde kanoyla gezebiliyorsunuz.

 

Eğer yüzme bilmiyorsanız hemen hemen her bölümde ücretsiz kullanılan cankurtaran yelekleri mevcut. Ayrıca her su parkında hem suyun içinde hem dışında etrafa pek göz açtırmayan cankurtaranlar bulunuyor.

Kaydıraktan ters kaymaya bayılan kızımın yediği uyarı düdüğünün haddi hesabı yoktu. Ufak bir düşme sonucu ayağını hafif kanattığı için hemen pansuman da yaptılar. Secret Lagoon’da bulunan başka bir parkta da çeşitli formlarda fıskiyeler var. Diğer parkların yanında pek rağbet görmüyor ama bebeğiniz varsa en tehlikesiz parkurlardan biri. Eğer karnınız açsa bu bölümde iki ayrı restoran ve yüzme aksesuarları, kıyafet, havlu vs alabileceğiniz bir de mağaza bulunuyor.

Poseidon heykelinin (5 numara) orada yer alan stadyumda günde iki defa yunus gösterileri var. Yunus parkı, hayvanat bahçesi gibi yerlere hayvanların tıkılmasının ne denli üzücü olduğunu daha önceleri konuşmamıza rağmen parkta sürekli yapılan anonslara daha fazla dayanamayan kızımın ısrarları üzerine yarım saat süren yunus, mors ve beyaz balina şovlarını izledik. Çalışanların anlattıklarına göre üç nesildir su parklarında yaşayan bu canlılar asıl doğal ortamlarına salınırlarsa bu onlar için tehlikeli olurmuş falanmış vs. İnsanoğlundan daha gaddar bir canlı olamaz sanırım, ayrı bir konu. Çıkışta 12 numaranın işaretlendiği Penguin Colony’de penguenlerin bulunduğu küçük bir alan var. Bu canlılara dokunmak ve foto çektirmek isterseniz 95 TL’yi gözden çıkarın. 11 numaralı Tiger Pool’da ise bir havuzun kenarında 40 derece sıcaktan bunalıp gölgeye sığınmış kaplanı uzaktan görebilirsiniz.

Gün içinde sıcaktan çok bunalıp sakin bir aktivite yapmak isterseniz hareketli koltuklarda hem ıslanıp hem 5 boyutlu film izleyebileceğiniz 5th Dimension bölümü var. Ayrıca sıcaktan korumak istediğiniz bebeğinizi stadyumun hemen arkasındaki üstü tente ile kaplı ufak su kaydıraklarının bulunduğu havuza sokabilirsiniz.

Bu havuzun hemen bitişiğinde ise 5 yaş ve üzeri çocukların kullanabileceği su kaydırakları var. Bu tür su kaydıraklarına bayılan kızımın en sevdiği yer bu alan oldu çünkü daha önce gittiğimiz su parklarında bu tip kaydırakların ebadı daha büyük yaşlara hitap ettiği için kullanamamıştı.

Yine bu alanda hem yukarıda kaydırakların başında hem de aşağıda suyun içinde tüm gün bekleyen cankurtaranlar mevcut. Bu parkın biraz ilerisinde girişteki fıskiyelerin çok daha büyük boyutlarının olduğu bir alan var (9 Numara Spray Action) ve burası epey popüler. Hemen onun dibinde yine küçük çocuklara hitap eden bir havuz var. Spray action’ın hemen arkasında sörfseverlerin hoşuna gidecek Flow Rider (8) bulunuyor.

Burada kesintisiz dalgaların üzerinde sörf yapabiliyorsunuz. 7 numaralı Aqua Tower ise girişte küçük çocuklara hitap eden su parkının çok daha büyük ve daha karmaşığı. Ben kalabalıkta kızımı takip edemem ve ezilebilir endişesiyle bu parkı kullanmak istemedim çünkü gerçekten çok büyüktü ve epey uzun kapalı su tünelleri vardı. Ama büyük çocuklar (10 yaş üzeri) ve yetişkinler için epey eğlenceli bir parkura benziyor.

22 numaralı Wave shock bölümünde beyaz kumlu özel Tropik ada var.

Su parkı o kadar büyük bir alana kurulmuş ki kendisine ait bir tropik ada oluşturulmuş. Yerdeki bembeyaz kumlarıyla burası su parkının en popüler bölümlerinden biri, oturacak bir şezlong bulamadık. Tropik adanın hemen yanındaki 6 numaralı Sea Voyager kaydırakları hem adrenalin hem su seven büyükler için. Bazı kapalı su kaydıraklarının içinde ışık gösterileri var.

Bu kadar heyecan bana az diyorsanız dahası var: Typhoon Coaster tam size göre. Bu bölüm çocuklara hitap etmiyor. 2 ve 3 numaralı su kaydırakları yetişkinlere ait bölümler.

Magicone’da bir botla dev bir lavabonun içine atılmış ve birazdan giderden düşecekmiş gibi hissediyorsunuz. 15 numaralı Infinity Pool bölümü ise devasa bir havuz ve burada kaydırak yok. Yanlış hatırlamıyorsam buradan sadece otel müşterileri faydalanabiliyor. Su parkının kalabalığından yakınan müşteriler için parkta bazı bölgeler sadece otel müşterilerine ayrılmış.

Eğer 0-6 yaş çocuğunuz varsa Secret Lagoon ve stadyumun arkasındaki havuzlar size göre. Çocuğunuz daha büyükse ya da siz kaydırakları denemek istiyorsanız seçenekler daha fazla.

İçeri girerken mutlaka günlük gösteri saatlerini sorun; belli saatlerde belli noktalarda çok güzel akrobasi gösterileri ve dans şovları sergileniyor. Dinlenirken eğlenmeye devam ediyorsunuz.

Bölümlerde geçirdiğiniz süreye göre The Land Of Legends Theme Park’ta sabah 10’da giriş yapıp akşam 18’de kapanışa kadar tüm bir günü geçirebilirsiniz. Belki tüm bölümleri deneyememiş bile olabilirsiniz. Bunu düşünerek 2-3 günlük giriş paketlerinden alabilirsiniz. Akşam kapanıştan önce müşteri hizmetlerine giderek girişte bilekliklerinize yüklettiğiniz paradan geri kalan miktarı iade alabilirsiniz.

GECE GÖSTERİSİ:

Kızım su parkına ben de her akşam 21’de sergilenen gösteriye tek kelimeyle hayran kaldım. The Land Of Legends Oteli içinde bulunan ve ortasından su kanalı geçen Shopping Avenue alışveriş merkezinde her gece hem otel müşterilerinin hem de dışarıdan avm’ye gelen ziyaretçilerin izleyebileceği kostümleriyle, danslarıyla, sürprizleriyle hayran kalacağınız bir şov sergileniyor. Bir alışveriş merkezi olarak yaratılan masalsı atmosfer de gösteriyi büyüleyici bir hale getiriyor.

Işık gösterileri, etrafı kaplayan baloncuklar ise ayrı bir şov.

Sergilenen gösteri interaktif ve merak uyandıran bir şov, o nedenle eğer akşam izlemeye giderseniz en rahat ayakkabılarınızı giymenizi öneririm, epey koşturacaksınız. Gösterinin mimarı 1980’lerde sirki insanlara tekrar sevdiren ve hiçbir gösterisinde vahşi hayvan kullanılmayan Cirque du Soleil’in sanat yönetmeni Franco Dragone. Dünya standartlarında bu şovu ücretsiz olarak alışveriş merkezinde izleyebilirsiniz. Eğer yolunuz Belek’e düşerse mutlaka çocuklarınızla birlikte gidin, birlikte bu masalsı şovu izleyin.

Yukarı gördüğünüz fotolar gösterinin bitimine yakın çekildi, gösteri boyunca merak içinde koşturup efsanevi karakterleri takip ettiğimiz için pek foto çekmeye fırsat olmadı.

Su parkı olan The Land Of Legends Theme Park’a girmek ve akşamki gösteriyi izlemek için otel müşterisi olmanız gerekmiyor. Oda fiyatları yaz olması nedeniyle biraz uçuk. Otel sadece çocuklara özel tasarlandığı için içeride kendinizi Alis Harikalar Diyarında misali çocukluğunuza dönmüş gibi hissedebilirsiniz. Öte yandan bir hafta boyunca çocuklara tasarlanmış bir otelde kalmak bana pek cazip gelmedi. Biz bir günde görebileceğimiz her şeyi gördük, denedik, keyif aldık. Aynı şeyi 4-5 gün yapmak ilk günkü tadı bize yaşatmazdı herhalde. Ama gece yapılan şovu beş kez de izlesem sanırım aynı heyecanı hissederdim. Ülkede bu tip şovlara aç olduğumuz için görünce hipnotize oluyoruz.

Günün sonunda The Land Of Legends Theme Park’ta parkın içinde gösteri amaçlı tutulan hayvanların dışında canımızı sıkan bir durumla karşılaşmadık. Gündüzü ayrı, gecesi ayrı keyifliydi. Ve adı gibi, efsaneviydi.

Bazen çocukla çocuk olmak insana gerçekten de iyi geliyor 🙂

Mammaturca

bodrumunanneleri@gmail.com

 

(Visited 6.021 times, 3 visits today)
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir