BODRUM ANNESİNİN YAZ HALLERİ

8 Haziran’da başlayan uzun yaz tatilinin ilk ayını çok şükür geride bıraktık. Sizi bilmem ama geçtiğimiz 1 ay bana sanki 3 ay geçmişçesine bir yaşanmışlık hissi yarattı daha şimdiden 🙂 Çalışan/çalışmayan tüm anneler yaz aylarında hepimiz çocuklarımızın hatırına ufak çapta birer organizatör Ahmet San’a dönüşmüyor muyuz? Özellikle çalışan anneler, eğer evde destek olacak anneanne/babaanne ekibi ya da bir yardımcı yoksa çareyi ister istemez saatlerinden dolayı yaz okullarında buluyor. Ancak tatil döneminde çocuğu okula göndermenin vicdan azabıyla bin bir mücadele ederek. Diğer yandan da gittiği yaz okulunda çocuğun evdeki tablet/tv gibi teknolojik tuzaklardan uzak yaşıtlarıyla birlikte eğlenceli faaliyetler yaptığını düşünüp bir nebze de olsa kendini avutuyor. Annelik hep bir vicdan muhasebesi, öyle değil mi? Çalışmayan ya da serbest zamanlı çalışan annelerse eğer çocuk kendisi bir yaz okuluna gitmek istemezse yaz aylarını günü gününe yaşıyor. Çalışan annelerin dışarıdan gıpta ile baktıkları bu anneler aslında bir yandan yaz tatilinde en fazla mesai yapan anneler sınıfında diyebilirim. Herkes kendi tarafından baktığında bazen karşı tarafı daha özendirici bulabiliyor. Arada evdeki annenin pili bitip daraldığı dönemde ise ilk başvurulan çözümlerden biri “hava değişimi” ; çocuklar eğer yaşları büyükse memlekete, anneanne ya da akraba yanına hava değişimine gönderilebiliyor.

DENİZ DEMEK EMEK DEMEK 🙂

Bırakınız sıkılsınlar!” ya da “Sıkılmak yaratıcılığın yakıtıdır.” gibi söylemler kusura bakmayın ama 100 günlük yaz tatilinde geçerliliğini kaybediyor. Siz kendinizi düşünün; 100 gün tatil yapma imkanınız olsaydı her gün keyif aldığınız şeylerle uğraşsanız bile sürekli aynı rutini yaşamaktan sıkılmaz mıydınız? Evde zaman geçirmekten sıkılan çocuklar birbirleriyle uğraşmaya başlayınca çoğu Bodrum annesi işi gücü bırakıp çareyi hemen bir deniz programı yapmakta buluyor. Deniz ise emek demek; ben şimdiye kadar sadece havlusunu kapıp 5 dakikada çocuklarıyla evden çıkabilen bir anneye henüz daha rastlamadım. O plaj çantası her türlü ihtimallere karşı Almanya’dan kesin dönüş yapan gurbetçi bavulu kıvamında hazırlanıyor ve en yakın plaja gidene kadar annenin enerji seviyesi daha günün başında bir tık aşağı iniyor.

Gündüz saatlerinde ne parka ne de gezmeye çıkılabilen, akşam beşlere kadar sıcaklığın neredeyse 40 derecelerde seyrettiği yaz tatilinde Bodrum’da çocuklarla yapılabilecek şeyler artık yaz okulu, deniz programı ya da evde takılmakla sınırlı değil. Midtown alışveriş merkezinin yeni binasında açılan MAS BODRUM‘da Temmuz ayında çocuklar için çok eğlenceli ve içi dolu bir yaz programı başladı.

Fotoğraf atölyesinden seramiğe, yaratıcı dramadan masa tenisine çok geniş bir skalada yer alan atölyelerde çocuklar uzman eğitimciler eşliğinde serin ve ferah bir ortamda yaşıtlarıyla birlikte eğlenceli bir yaz tatili geçiriyor.

Program aslında 2 haftalık ama isterseniz 1 haftalık seçebilir ve hatta bir arkadaşınızla buluşup kendinize bir nefeslik zaman ayırmak istiyorsanız 1 günlük olarak da değerlendirebilirsiniz.

Denize gitmek artık kızımı pek heyecanlandırmayınca (ne de olsa bir Bodrum çocuğu) gözüme çarpan bu kapsamlı programı daha detaylı incelemek için Mas Bodrum’un eğitim danışmanı, 32 yıllık eğitimci Rahşan Şahin Hanım ile görüştük ve programı daha çok merak ettik. Kafamdaki tek soru sabahtan öğlene kadar olan program için erken kalkabilecek miydi. Okul zamanı davul zurnayla uyandıramadığım kızım sevdiği atölyeleri kaçırmamak için sabah benden önce kalkıp beni uyandırdı. Onun heyecanı bana da bulaştı ve bu güzel yaz programını başka Bodrumlu çocukların da deneyimleyebilmesi için @bodrumunanneleri Instagram hesabında bir çekiliş düzenledim. 17 Temmuz akşamına kadar sürecek olan çekilişe katılarak Bodrum’un annelerine özel hazırlanacak atölyeye katılma şansı yakalayıp Mas Bodrum’u siz de çocuğunuzla birlikte keşfedebilirsiniz. Sadece çocuklar için değil, yetişkinlere özel farklı branşlarda atölyeleri de bulunuyor.

Yaz programına dair detaylı bilgileri ise @mas.bodrum Instagram hesabından alabilir ya da 0533 1546606 nolu telefondan iletişime geçebilirsiniz.

Bodrum’un annelerini Facebook ve Youtube kanalından da takip edebilirsiniz.

 

 

(Visited 373 times, 1 visits today)
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir