Bodrum’dan bayram manzaraları ve Babun

Bayram tatilinin ardından Eylül kapıda.

Yaz tatilinin bitmesine bir aydan az bir süre kala çalışan çalışmayan tüm anneler için hem keyifli hem de yorucu bir dönemin daha sonuna yaklaşıyoruz. Sadece çocuklar ya da sıcaklar değil, yazın asıl Bodrum’un kalabalığı insanı yoruyor.

Bunca yıllık Bodrum tecrübeme dayanarak söyleyebilirim ki, bayram Bodrum’da dışardan gelenlere bayram tadında, Bodrum’da yaşayanlara ise tam anlamıyla bir “eziyet”. Bodrum’a yerleşip ilk senesini tamamlayanlardan dahi bu yıl “Yazın Bodrum çekilmezmiş!” cümlesini duyuyorum. Yerel halk ve kıdemli Bodrumlular olarak yaz aylarında Bodrum’u misafirlere tahsis etmek durumunda kalıyoruz son bir kaç senedir. Bodrum gerçekten de yaz aylarında giderek daha kaotik bir hale gelmeye başladı. Kalabalık, trafik, astronomik rakamlı işletmeler ve dahası. Çocukları denize götürmek istesen sakin bir plaj bulabilmek için epey yol katetmek gerekiyor, Bitez, Ortakent, Turgutreis, Yalıkavak, Gümüşlük nereye gidersen git sahiller tıklım tıklım, şezlonglardan parande atarak denize girebiliyorsun. Fiyatlardan hele hiç bahsetmeyelim, 2-3 çocuk varsa özel herhangi bir plaja gitmek paraları saçmak demek. Kimi sabit giriş ücreti ister kimisi şezlong parası. Sayısı az olan halk plajları ise oradan denize girenlerin çöp kutusu kullanma alışkanlıkları olmaması nedeniyle genellikle pek tercih edilecek halde değil. Deniz programı da olmayınca çocukla Bodrum sıcağında yapılacak aktiviteler doğal olarak azalıyor.

Yaz tatiline girmeden Bodrum’un anneleri Facebook grubunda Torba’da açılacak bir çocuk kitapçısının haberi yayınlanmıştı. Bayram tatili kalabalığında biraz sakin bir gün geçirmek isteyince kızımla bu mekanı ziyaret edelim dedik. Önce biraz yol uzun geldi (Ortakent-Torba) ama sonra fotoğraflarını görünce merak edip düştük yola. Mesafeyi düşünüp biraz tereddüt edince bana bir gülme geldi. Bodrum’a ilk yerleştiğimiz yıllarda ilk yaşadığımız ev Bitez’deydi ve o yıllarda pek cafe, restoran tarzı buluşma noktaları çok fazla olmadığı için arkadaşlarımız genellikle eve bizi ziyarete gelirdi. Bir süre sonra Gündoğan’a taşınınca ziyaretler bıçak gibi kesildi, kimse uğramaz oldu. Biz Bodrum’a indikçe görüşür olmaya başladık insanlarla. Çoğu büyük şehirlerden Bodrum’a yerleşmiş ve bizden daha eski Bodrumlu arkadaşlara eve gelmedikleri için sitem edince de Gündoğan’ın çok uzak olduğu ve yolun gözlerinde büyüdüğünü söylüyorlardı. İstanbul’da yaşadığım ve çalıştığım yıllarda işe gitmek için senelerce kıta değiştirdim (Asya’dan Avrupa’ya), her gün neredeyse yüzlerce km yol gittim. O yıllarda arabası olup da 20-25 km mesafeyi dert eden arkadaşlarıma pek anlam veremiyordum. Bir baktım ki bugün ben de onlar gibi olmuşum. Arabanız varsa burada mesafeler kısa ama yıllar geçtikçe Bodrum insanı rahata öyle bir alıştırıyor ki 10 dakikayı geçen her lokasyon size uzak gelmeye başlıyor. İyi ki de yolu fazla takmayıp gitmişiz, yoksa Babun’la tanışamayacaktık.

Burası sadece çocuklar için değil büyükler için de bir nefes alma mekanı. Ağaçların ortasında yeşilliğin içinde, sessiz sakin. Güzel müzik, harika kitaplar. Babun’u hayal eden ve gerçekleştiren Oya Pulathaneli aslen İstanbullu bir mimar ve 2016 yılında ailesiyle birlikte Bodrum’a yerleşmişler.


Mesleği mimarlık olunca Oya Hanım burayı hem çocukların hem de büyüklerin keyif alabileceği sıcak bir mekana dönüştürmekte pek zorlanmamış.

Çocuk kitapçılarına girince çevirdiğim kitaplara yer vermişler mi diye merak ediyorum, ve bu yıl Kırmızı Kedi yayın evinden çıkan kitaplarımı Babun’da da bulunca çok sevindim. Hatta kitaplardan birinin ön sözüne sahibine özel ufak bir not yazıp kitaplığa geri koydum. Babun’u yakınlarda ziyaret ederseniz aklınızda olsun 😉

Yaz-kış tüm yıl açık olacak Babun’da Türkçe dışında İngilizce çocuk kitapları, ahşap oyuncaklar, bisikletler, kutu oyunları, amigurumi ve bez bebekler de bulabilirsiniz. Ayrıca çocuklara özel farklı branşlarda atölyeler de düzenleniyor.

Bodrum’da çocuk kitaplarına ulaşım maalesef sınırlı. Cevat Şakir Halk Kütüphanesi ve İmge Kitabevi dışında çocuklarınızla yaz-kış keyifle vakit geçirip kitap karıştırabileceğiniz bir yer arıyorsanız Babun’u ziyaret edebilirsiniz.

Bodrum’da çocuklu yaşamı yakından takip etmek için aşağıdaki hesapları takibe almayı unutmayın.

Instagram @bodrumunanneleri

Facebook @bodrumunanneleri

YouTube @bodrumunanneleri

(Visited 565 times, 1 visits today)
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir