Bodrum’un kışını yazına tercih edenlerden misiniz?

“Haziran’dan Eylül’e, geçiverdi tatil bir nefeste” desem, sen gel bir de bize sor tatil nasıl geçti dersiniz herhalde. Bodrum’da “yaz mevsimi” burada yaşayanlarla tatile gelenler arasında farklı anlamlar taşıyor. 

Bodrum bu yıl tarihinin en kalabalık yazını geçirdi sanırım. Bir ara nüfusun 2 milyona ulaştığı yazıldı. Otellerde yer bulamayanların boş alanlara kamp kurduğu, astronomik rakamlı menülerin havada uçuştuğu, marketlerde bazı gıda stoklarının bittiği haberlerinin dolaştığı bir sezon geçti Bodrum’da. Etrafı çelik paravanlarla çevrilen bazı sahiller yapılaşmanın daha da artacağının habercisiydi aynı zamanda.

Bu yazın en büyük sıkıntısı; susuzluk

“X Residence” konulu reklam bariyerleri ile çevrelendiği gözlemlenen bazı koylardan seneye denize girilmeyeceği anlaşıldı. Örneğin bu yaz Aspat plajından son kez denize girildi tahmin ediyorum. Yahşi-Kargı plajı arasında bazı yerlerden de aynı şekilde. Gündoğan, Yalıkavak, Turgutreis..Yapılaşmanın artmadığı herhangi bir bölge yok sanırım yarımadada. Sonra neden yağmurlar kesildi diye sormayalım, öyle değil mi?

Bu yaz su kesintileri hiç bir sene olmadığı kadar fazlaydı ve açılan postlardan anlaşıldı ki çok kişi etkilendi susuzluktan. Bu nüfus artışına bakılırsa çok da şaşırmamak gerek aslında. Acaba yakında Bodrum’dan kaçış rotaları aramaya mı başlayacağız? Bu yaz etrafımdaki çoğu Bodrumlu arkadaş yazı sakin geçirmek için Bodrum dışında yerleri tercih ettiler. Pek de fena fikir sayılmazdı. En son Ağustos’ta bir Çarşamba günü hem sabah hem de akşam Ortakent pazarına kalabalıktan arabayla ulaşamayınca marketten pazar alışverişi yapmak zorunda kalıp uzun bir süre pazara gitmedim. 

Bu yaz Gymykids’le birlikte düzenlenen Bodrum’un anneleri toplantısından bir kare

Peki sizin yazınız nasıl geçti, en önemlisi çocukların tatili?

Daha okullar kapanmadan blogdaki yoğunluktan anlıyorum annelerin çocuklar için yaz programı arayışına girmelerini. En yoğun aranılan sayfalar arasında “Bodrum’da yaz okulları” ilk sırada geliyor okullar kapanmadan 1-2 ay öncesinde. Çalışan ebeveynler için eğer evde bakıcı, anneanne/babaanne yoksa yaz okulları can simidine dönüşüyor. Çoğu aile bütçesine, çocuğunun ilgi alanına göre yaz okullarını değerlendiriyor. Bir yandan da bu durum tüm bir eğitim dönemi erken kalkıp okula giden çocukları olan anneler için ayrı bir vicdan muhasebesi niteliğinde, “Bu yaz tatilinde de çocuğu okula göndermek zorunda olmasaydık, evde daha çok zaman geçirebilseydi keşke..” 

Kış saati uygulaması, lütfen geri dööööön!

“Erken kalkmak” tan konu açılmışken; benim kafamda en büyük soru işareti bu yıl kış saati uygulamasına geçip geçilmeyeceği ile ilgili. Özellikle Ekim-Kasım itibariyle bütün kış sabah okula gitmek çocuklardan önce ailelere ayrı bir dert uygulamanın kalktığı son bir kaç yıldır. Sabah 7-8’de hava henüz zifiri karanlıkken okula gitmek çocuklar için hiç motive edici bir güne başlama yöntemi değil. Bazı sabahlar uykusunun en güzel yerinde uyandırıp “Beni niye gece uyandırıyorsun!” sorusuna maruz kalmak ve aslında sabah olduğunu anlatmak o kadar yorucu oluyor ki daha günün temposu başlamadan yorgunluktan bitmiş tükenmiş oluyorum. O karanlıkta servis beklemek, yollara düşmek ayrıca hiç güvenli değil! Bu sene lütfen n’olur ama lütfen şu kış saati uygulaması yeniden yürürlüğe girsin🙏🏻 Çocuklar aydınlıkta okula gitsin. 

Okul dışı faaliyet arayanlara…

Yaz temposundan çıkıp yavaş yavaş kış temposuna girerken okul sonrası aktiviteler gündeme gelmeye başladı çocuklar arasında. Salı itibariyle “Anne, bugün planımız var mı?” cümlesini duymaya başladım bu hafta. En sevdiğimiz aktivite çoğu Bodrumlu çocuk gibi sahilde bisiklete binmek ve tabii ki park oyunları! Ama yine de kızım için bu kış enerjisini pozitife döndürecek ve bol hareket edeceği bir okul dışı aktivitesi arayışındayım. Bir aralar jimnastik sevdalısıydı, sonra ona göre olmadığına karar vermişti anaokulundayken. Sirk cambazı olmak şu sıralar yeni kariyer hedeflerinden biri ve galiba o nedenle evde yeniden jimnastikten bahsetmeye başladı. Okula gidip gelirken oturduğumuz bölgeye yakın yeni açılan bir spor salonu gözümüze çarptı ve merak edip ziyaret ettik bu hafta. 

B-GYM Ortakent’te. Epey büyük bir alana yayılmış bir spor salonu. Asıl ilgimizi çeken buranın bütün yarışma aletlerinin mevcut olduğu bir “artistik jimnastik” salonu olması. İçeride isimlerini bile bilmediğimiz ve sadece olimpiyat müsabakalarında gördüğümüz bir dolu alet var. 3,5 yaş ile başlayan baby gym gruplarını 5 yaş ile devam eden temel jimnastik gruplarını ve performans (yarışmacı) grubu çocukları çalıştırma amacıyla daha yeni açılmış B-GYM. Çocuklar ileri aşamalarda lisans alabilecekmiş. Yarışma aletleri birbirinden farklı ve eğlenceli göründüğünden bir denemek istedi kızım. Daha küçükken denediğimiz farklı branşlarda sayısını hatırlamadığım aktiviteyi 2. derste sevmeyip bırakmak istediğini söylediği için “deneme dersi” olması beni cezbetti. Ayrıca lokasyon olarak bu tip çocuk spor merkezlerinin pek yoğun olmadığı Ortakent’te bulunması da başka bir tercih nedeni benim için.

Ortaklarından iki çocuk annesi Aslı Canuysal TCF’den (Türkiye Cimnastik Federasyonu) eğitimlerini tamamlamış bir pilates eğitmeni. Ortağı Akay Solmaz ise eğitimlerini tamamlayarak TCF’den artistik jimnastik antrenörlük belgesini almış bir antrenör. Salonu açmadan önce Bodrum’da bazı kulüplerde çocuklarla çalışmış. Salonda ayrıca wellness, pilates, reformer ve yoga dersleri verilecek. Bodrum’un anneleri Facebook grubunda ara ara jimnastik kurslarıyla ilgili postlar açıldığı için bu yeni açılan mekanı paylaşmak istedim.

Bodrum’dan Nadya Komanaçi’ler çıkar mı bilinmez ama en azından artistik jimnastik eğitimi alınabilecek bir yer var Ortakent’te. 

B-GYM telefon 0545 5101201

Sizi bilmiyorum ama ben en çok Bodrum’un kışını sevenlerdenim. Son bir kaç yazdır bunu daha iyi anladım. Hem kışın daha sık toplanıyoruz Bodrum’un anneleri olarak. Yakında toplantılara başlarız, duyuruları görmek için Facebook grubunda takipte kalın. Gelişmeleri kaçırmak istemiyorsanız Instagram @bodrumunanneleri hesabını da takibe almayı unutmayın. 

Tüm Bodrum’un annelerine ve öğrencilerine başarılı, sağlıklı güzel bir kış sezonu olsun. 

Sevgiler,

Elif

(Visited 526 times, 1 visits today)
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir