Anneler için Bodrum’u kullanma kılavuzu

Bu yazıyı hazırlarken Bodrum'a ilk taşındığımız yıllardan itibaren yaşadıklarımızı ve özellikle de bebek sahibi olduktan sonra ihtiyaçlarımız doğrultusunda Bodrum'un bize sunduklarını düşündüm. Bodrum'a yeni taşınan ya da taşınmayı düşünen bir anneyseniz bu yazıda Bodrum'daki günlük hayata dair küçük tüyolar bulacaksınız. Ve hepsi gerçek bilgilere dayanıyor (yani gerçekler kimi zaman acıtabilir:) )Bu konuyu hazırlamamda bana asıl ilham kaynağı olan Facebook'taki Bodrum'un Anneleri sayfasında Bodrum'da yaşamaktan hoşlanmadıklarını dile getiren anne üyeler. “Bodrum gibi bir cennet nasıl olur da sevilmez ki?” diye içinizden geçirdiğinizi biliyorum ama inanın bir yerde tatil yapmakla orada yaşamak arasında çok büyük fark var. Memleketim İstanbul ve çok severim ama Bodrum’da 10 yıl yaşadıktan sonra İstanbul’a sadece “turist” olarak gidebilmenin nasıl büyük bir nimet olduğunu artık çok iyi biliyorum.

Bodrum doğa güzellikleriyle herkesin hayran olduğu bir tatil yöresi olduğundan buraya gelen yerli ya da yabancı tatilcilerin çoğunun hayalinde bir gün Bodrum'da bir hayat kurma planı vardır. Zaman zaman Bodrum'u karalayan birçok haber ortaya çıkarılsa da burada giderek artan nüfustan dolayı bu haberlerin pek bir etkisi olduğunu düşünmüyorum. Ancak herkesin Bodrum'a taşınma sebebi elbette ki aynı değil.

Kimi aileler tayin ya da iş nedeniyle Bodrum'da yaşamaya başlarken kimileri de bulundukları şehir yaşantısının dertlerinden bunalıp (kalabalık nüfus,trafik,hava kirliliği,ekolojik hayata özlem vs.) yeni bir hayat kurma hayaliyle buraya yerleşiyor. Kendi isteğiyle buraya yerleşenler Bodrum'da karşılaştıkları olumsuzlukları pozitife çevirmeyi başarabiliyorlar. Ama iş nedeniyle Bodrum'a yerleşen aileler geldikleri yerdeki konforu burada bulamadıkları zaman hayat onlar için biraz zorlaşabiliyor. Konfor derken neden mi bahsediyorum? Aşağıdaki örneklerle açıklamaya çalışayım.

küçük ev + çok eşya=büyük sorun

İlk olarak evlerin genişliğinden bahsedelim. En küçük evler 50-60 metrekareden başlarken 100 metrekare üstü ev bulmak ancak son zamanlarda yeni yapılan sitelerde mümkün. Bodrum bir tatil beldesi olması nedeniyle burada yapılan evlerin büyük bir kısmı sadece yazın yaşanacağı düşünülerek yapılmış. Yani 3 kişinin zor sığabileceği odalar,ona oranla devasa balkonlar,teraslar. Evet, yazın günün büyük bir kısmı açık havada geçiriliyor ama kışın da kalmayı planlıyorsanız o büyük teras sadece çamaşır kurutmak için kullanılıyor. Siz içeride sıkışık bir hayatın zorluklarını hissediyorsunuz. Daire ya da dubleks olsun evler genellikle 2+1 olarak planlanmış. ama bütçenizi biraz yükseltirseniz 3 oda ve üstünde evler de bulmak mümkün.
Konuya evlerden başlayınca eğer kiralamayı düşünüyorsanız fiyatlardan bahsetmekte fayda var. Bodrum maalesef Türkiye’de hayat pahalılığın en yüksek olduğu yerlerden biri. Şehirlerde her bütçeye ve talebe göre ev ya da iş yeri bulmak mümkünken Bodrum’da maalesef çok fazla alternatif olmadığı için istenilen fiyatlar üzerinde konuşmak pek mümkün olmuyor. Son yıllarda özellikle büyük şehirlerden göç alınınca fiyatlar daha da arttı. Kira fiyatları merkeze ya da ana yola yakınlığa ve evin özelliklerine (2+1, 3+1 daire,müstakil, dubleks, bahçeli, havuzlu, güvenlikli, möbleli, kalorifer sistemli vs. olması gibi) göre değişiyor. Nisan ayından sonra kiralık ev bulmaya bir süre ara vermeniz gerekiyor. Zira Bodrum’da yazı geçirmeyi planlayan şehirli aileler sezonluk kiralık ev bulmak için piyasayı hareketlendiriyorlar. Bu nedenle yerli ev sahipleri daha karlı olduğu için evlerini yıllık kiraya vermek istemeyebiliyor.

izolasyonsuz evlerde kış boyunca üşümek garanti

Yazlık olarak tasarlanan evlerin çoğunda izolasyon problemi bulunuyor. Kışın üst üste yağan yağmurlar ya da soğuk hava izolasyonu zayıf evlerde yaşayanlar için büyük sorun olabiliyor. Isınmanın daha çok klima ve elektrikli ısıtıcılarla halledilmeye çalışıldığı evlerde de ay sonu gelen elektrik faturaları can sıkıcı. Bu nedenle Bodrum’a taşınmayı planlayan ailelerin en dikkat etmesi gereken nokta öncelikle kiralamak ya da satın almak istedikleri evlerde mantolama,izolasyon gibi çözümlerin uygulanmış olması. Evet,Bodrum'da kış mevsimi kısa sürüyor ama izolasyonsuz bir evde yaşıyorsanız size olduğundan daha uzun gelebilir.

aracınız yoksa ulaşım sorununuz var demektir

Burası İstanbul ya da İzmir kadar büyük bir yer olmadığı için ulaşımın kolay olabileceğini asla düşünmeyin. Eğer arabanız yoksa Bodrum’da ulaşım üzerinde düşünmeniz gereken bir başka sorun. Geçen yıl buraya yerleşen bir arkadaşımız daha önceleri Bodrum’a hep tatile geldiği için kafasında burada arabaya ihtiyacı olmayacağı ve her yere bisikletle ulaşabileceği gibi bir düşünceyle arabasını satarak Yalıkavak’a yerleşmişti. Bir gece aniden rahatsızlanıp hastaneye ulaşabilmesi için bizi aradığında aslında bu kararında ne kadar yanlış olduğunu anladı ve araba bakmaya başladı. Eğer Bodrum merkez, Gümbet, Bitez,Konacık,Ortakent gibi beldelerde oturmuyorsanız merkeze ulaşmak için özel arabayla yaklaşık 15-20 dk, minibüsle minimum 40 dakikalık zamana ihtiyacınız var demektir. Mesela Gündoğan’da ya da Turgutreis’te yaşıyorsanız size en yakın özel hastane aracınız varsa yarım saatlik mesafede. Ama Bodrum merkezdeki devlet hastanesine gitmek için daha fazla zamana ihtiyacınız var. Eğer Bodrum merkeze yakın oturmuyorsanız ve özel aracınız yoksa minibüs için 1 saati gözden çıkarmalısınız. Özellikle kışın minibüs seferleri daha az yapılıyor ve minibüs dolana kadar hareket etmiyorlar. Küçük bebeğiniz varsa pusetle minibüse binmek için mücadele vermeniz gerekebiliyor. Pusetler yer kapladığı için pek hoş karşılanmıyor. Son 1 yıldır belediye otobüsleri hizmet vermeye başladı ancak seferler maalesef her güzergahı kapsamıyor. Özetle aracınız varsa nerede yaşadığınızın çok önemi yok ama arabanız yoksa ev bakarken merkez civarında gezmenizde fayda olacaktır.

Bakıcı ya da eve yardımcı bulma sorunsalı

Bodrum’da yaşayan annelerin en büyük sorunlarından bir diğeri ise bakıcı ya da ev işlerine yardımcı bulmak. Eğer çocuk için bakıcıya çok ihtiyacınız varsa taşınmadan önce geldiğiniz yerden yatılı birini bulmanız akıllıca olacaktır. Çünkü Bodrum’da düzgün nitelikleri olan bir bakıcı bulmak samanlıkta iğne aramak kadar zor. Aynı şekilde eve kalıcı bir yardımcı bulmak da şans işi. Ancak buraya yerleşirken Bodrum’da yaşayan tanıdıklarınız varsa araştırmanızda onlardan yardım alabilirsiniz.

BODRUM’UN ŞİFA MERKEZİ SEMT PAZARLARI

Hep Bodrum’da yaşamanın zorluklarından mı bahsedelim:) Biraz da güzelliklerini paylaşalım.İlk başta aklıma semt pazarları geliyor. İşte Bodrum’un semtlerine ve günlerine göre Pazar listesi:

Pazartesi – Türkbükü
Salı – Bodrum (sadece giysi,kumaş,hediyelik) ve Gölköy
Çarşamba – Ortakent, Gümüşlük, Gündoğan
Perşembe – Bitez, Yalıkavak,Akyarlar
Cuma – Bodrum, Konacık
Cumartesi – Turgutreis
Pazar - Gümbet,Kızılağaç

Çarşamba günleri ayrıca yine Bodrum’da yerli tohumlardan ürünlerin satıldığı organik Pazar kuruluyor. Diğer semt pazarları kadar çeşitli ürün bulunamasa da her yerde bulamayacağınız tazelikte meyve sebze bulmanız mümkün. Eğer hem gezip hem alışveriş yapmak isterseniz Milas’ta cuma, cumartesi ve pazar günleri de semt pazarları kuruluyor.

bodrum’da çocuk olmanın güzellikleri

Dünyanın en şanslı çocukları Bodrum'da doğup büyüyen çocuklardan başkası olamaz. Temiz hava,deniz,yaz-kış günün her anını açık havada geçirebilme şansı. Çiçek toplamak,doğayı gözlemlemek,yüzmek Bodrumlu çocukların günlük programları arasındaki normal aktiviteler. Bodrum'un her köşesinde birbirinden güzel çocuk parkı da bulmak mümkün. Yağmurlu havalarda ne yapsam çocukla diye düşünürseniz dünyanın en güzel manzaralı kütüphanelerinden biri Bodrum barlar sokağında bulunuyor. Ve bu kütüphanenin içinde bir de çocuk kütüphanesi mevcut. Bodrum ve çevresinde birbirinden zengin müzeler ve ören yerleri ailecek ziyaret edilebilir. Özellikle sonbahar ve kış mevsiminde haftasonlarınızı kültür turlarına ayırabilirsiniz.

Bodrum’a yerleşme planlarınız mı var?

Bodrum son yıllarda büyük şehirlerdeki kaotik yaşam tarzından kaçmak isteyenlerin adresi haline geldi. Bodrum'a yerleşmek isteyenlerin oranında fark edilir bir yükselme olduğunu "Bodrum'un anneleri" sosyal medya hesaplarına gelen sorulardan görebiliyorum. Çoğu zaman elimden geldiğince sorulara dönmeye çalışıyorum. Çocuklarla birlikte, hiç bilinmeyen bir yerde yeniden hayat kurmak özellikle anneler için tedirgin edici olabiliyor. Doktor, okul, aktivite derken annelerin kafasında bir çok soru oluyor. O nedenle Facebook ve Instagram hesaplarının yanı sıra "Bodrum'un Anneleri" YOUTUBE kanalında bundan sonra annelerin en çok merak ettikleri konulara yer vererek 13 yıllık Bodrum maceramdan edindiğim bilgileri paylaşıma açacağım. Eğer siz de Bodrum'da çocuklu yaşamla güncel bilgilere erişmek istiyorsanız Youtube kanalına abone olmayı unutmayın. Ayrıca Facebook ve Instagram'dan @bodrumunanneleri hesaplarını takip edebilirsiniz. Mammaturca
(Visited 3.376 times, 1 visits today)

Anneler için Bodrum’u kullanma kılavuzu” üzerine 7 düşünce

 1. İlknur soylu

  Tek kelimeyle muhteşem bir blog:) yurtdışında yasayıp Bodrum’a yerleşen biri olarak resmen hayat kurtarıcı bir blog olmuş:) ellerinize sağlık

  3. Senem Bodrum’ da ancak hala arayışlarıma cevap verebilecek yıgınla bilgi var blogunuzda 5 ve 2 yaşında kızlarım var talep ve arz hiç bitmiyor bizde:)

  Tanışmak dileğiyle
  Teşekkürler

  Yanıtla
  1. Mammaturca Yazar

   Çok teşekkürler.
   3. senenizse artık siz de Bodrumlu sayılırsınız:) ama tabii ki iki çocukla Bodrum’u yakından tanımak biraz zor olmalı.Kızlarda talep hiç bitmiyor,bende de öyle bir model var:) Bodrum’da çocuklu hayatı biz annelere kolaylaştırmak için her türlü fikir ve önerilerinize açığım. Sevgiler.

   Yanıtla
   1. Ipek

    Merhaba ben 33 haftalik hamileyim. Kesinlikle normal dogum yapmak istiyorum. Cogunlukla normal dogum yaptiran bir doktor onerebilir mi anneler? Bir de ozel bodrum mu acibadem mi daha iyidir dogumu yapmak icin? Lutfen yardimci olun.

    Yanıtla
    1. Mammaturca Yazar

     İpek Hn merhaba,

     Anladığım kadarıyla doktorunuzla aynı frekansta değilsiniz.33.haftada doktor arayışına girmenizden bunu anladım. “Normal doğumcu” olarak nitelendirebileceğimiz doktor isimleri vermek sanırım zor ama sizin isteklerinizi iyi anlayan bir doktor arayışındaysanız belki buradaki yorumlardan size yardımcı fikir çıkar. SGK lı iseniz Acıbadem hastanesinin SGK anlaşması var.Özel Bodrum Hastanesi’nde sadece özel sigorta ve bazı özel kurumların anlaşmaları bulunuyor.

     Yanıtla
 2. ebru

  merhabalar. yazınız çok güzel sağolun. bodruma yerleşmek istiyoruz ve 1 yaşında bebeğimiz var. benim merak ettiğim sağlık kuruluşları nitelikli mi? İyi çocuk doktorları var mı? kışın nüfus çok azaldığında hırsızlık vs artıyor mu? Yani kısaca küçük bir bebekle yaşamak için Bodrum ne kadar güvenli? bu konular hakkında da yazarsanız çok sevinirim. saygılar

  Yanıtla
  1. Mammaturca Yazar

   Merhaba,

   Bodrum’un anneleri Youtube kanalına abone olup, Facebook ve Instagram hesaplarını takip ederek Bodrum’da çocuklu yaşam hakkında güncel bilgi alabilirsiniz.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir