Kar yağmış çam agacına

Hazır havalar yılbaşı ruhuna inat pırıl pırıl geçiyorken kendi ağacımıza kendimiz kar yağdırırız dedik biz de. Öyle çam ağacı, kar spreyi falan sanmayın. Malzemelerimiz fon kartonu, dil çubuğu, makas, parmak boyası bir de delgeç.
Tecrübeyle sabit, 4 yaş civarı kesmeye biçmeye pek meraklı oluyor ancak yamuk kestiğinde kriz yaratması da merakıyla doğru orantıda çoğunun. Bu kriz durumunu en aza indirgemek için iki harika keşfim var 🙂 Biri aşağıdaki resimde göreceğiniz üzere kesilecek yere öncesinde kesik çizgiler çizmek, diğeri de şekilli makaslar. Kesik çizgileri faaliyet öncesi hazırlamakta fayda var, benim son anda aklıma geldi aceleyle cetvel yerine kitap kullandım çizmek için.
Kesik çizgilerden kesilen kağıdı 1 parmaklık şeritler oluşturacak şekilde birkaç kez katlayıp ortasından tek bir delik açtık. Delgeç ve zımba çocuklar için pek pratik bir alet olmasa da bu işlemi yaparken onların gücüne ihtiyaç duyup aleti bastırması için yardım istemeniz hepsinin çok hoşuna gidiyor, benden söylemesi.
Delikten dil çubuğunu geçirdikten sonra kağıdı düzeltin ve beyaz parmak boyasıyla kar tanelerini istediği gibi yağdırsın artık yavrucuk. Sonrasında istediğiniz yere saplayın ağacınızı. Belki bir saksı içinde yer bulur kendine, belki de bizimki gibi bir çiçekte ☺️
Hazırlayan: Oya Koçhan
(Visited 400 times, 1 visits today)