Her mevsimin tatlısı “dondurma”

Geçen hafta Zeynep ilk sinema deneyimini yaşadı! Öncesinde sinemada nasıl davranılır ne yenir ne içilir kısmını öğrenmiş arkadaşlarından, dersini çalışmış dikildi karşıma. Yaş 5’e dayandı ee artık olabilir dedik götürdük. Çok da bayılmamasına rağmen adettendir(!) diye mısır istedi. Normal şartlarda “ben sana evde mis gibi gdo’suz mısır patlattım” deyip çantamdan çıkarırdım bir paket ama olayın büyüsünü bozmamak için tuttum kendimi. Arada dondurma dolaplarını görünce başladı dil dökmeye. Bugün sinema-mısır günü başka zaman da sinema-dondurma günü yaparız deyip konuyu örtbas ettim. Yani ben öyle sanmışım. Sinemadan çıkınca tekrar şansını denedi. Yolda söylendi durdu istediğim hiçbirşeyi almıyorsun diye! Eve gidince çıkardım malzemeleri gel dedim ne istiyorsan yapacağım muzlu, vişneli… ne istersin?

image1

Böylece yüzüne bakılmayan muzu rendelemeye başladı. Bir yandan da kendi mayaladığımız yoğurdu süzdük. Dondurma kalıbımızı seçtik. Artık tüm marketlerde bu tarz dondurma kalıbı bulmak mümkün.

image2

Yarım limonun suyunu sıktık.

image3
Yoğurt, bal ve muzu bir güzel karıştırdık.

image4Son olarak da kalıplara doldurup dondurucuya koyduk peşinden de hem sabırlı olmayı hem saat kaç sorusuna cevap aramayı öğrendik 😜

image5Yazdan dondurduğumuz vişneler vardı. Biraz da ondan yaptık. Yoğurt ya da meyve yemeyen çocuklar, paketli ürün almak istemeyen anneler ve evde bozulmaya yüz tutmuş meyvelerle harika bir aktivite için malzemeleri aşağıda görebilirsiniz:
* 1 su bardağı süzme yoğurt
* 1 çorba kaşığı bal
* 2 adet muz
Siz damak zevkinize göre malzemeleri ve miktarları değiştirebilirsiniz. Laf aramızda bu tarife keçiboynuzu tozu ekleyip çikolatalı dondurma diye çocuklarını kandıran anneler varmış 😉

 

Hazırlayan : Oya Koçhan

(Visited 353 times, 1 visits today)