Çubuktan yılbaşı ağacı

fotograf 5Yılbaşına az kala hem evi süslemek hem de çocuklarla keyifli vakit geçirmek istiyorsanız bir taşla iki kuş vurabilirsiniz.

Kırtasiyelerde bulabileceğiniz dil çubukları ile yapıştırıcı ve zevkinize göre birkaç boya kalemi, sim ya da sticker kullanarak neler yapabileceğimize bir bakalım bugün. Ya da size ne yaptığımızı anlatayım ben.

İllaki bir kahve molası veririz kızımla dışarı çıktığımızda. Ben kahvemi yudumlarken şekerlerle çubuklarla masayı birbirine katar. Bu aralar fosforlu kalemlerime dadandı. Simli kalemler zaten vazgeçilmezi. Masada boyadığı çubukları bırakmaya kıyamayıp şaheser edasıyla çantama doldurunca ses etmedim. Eve geldiğimizde sanırım yorgunluğun getirdiği öfkeyle çubukları kırmaya başladı. O stresiyle başa çıkmaya çalışırken ben de durumu artıya çevirme çabalarına giriştim! Kırık çubuklarla büyük küçük sıralaması yaptık. Bu sıralama ile neler yapabileceğimizi konuştuk bir yandan da. Kırmaya fırsat bulamadığı çubuk üzerine yapıştırınca merdivenden ağaca döndü kırık çubuklar. Sonra üzerlerine yeni yıl dileklerimizi yazdık. En üstüne de bir parça kurdela yapıştırınca hoş bir süs oldu bize.
Son kalan çubuklardan üçgen, kare, dikdörtgen, ev şekilleri yapıp hem matematik bilgimizi(!) tazeledikten sonra bu aralar korkularını öne sürüp uyumakta zorlanan yavruya rüyalarında yol gösteren yıldız hikayesi uydurup bir de yıldız yapıp başucuna yapıştırınca anne kişisine çocuk yanında sızmadığı bir gece kaldı ☺️

Malzemeler: 

fotograf 4

 

-Dil çubukları
-Yapıştırıcı
-İsteğe göre renkli kalem, sim, sticker
-Kurdela, ip veya rafya

 

 

 

 

Çam Ağacı Yapılışı:

Çubukları istediğiniz renklerde boyayın, süsleyin. fotograf 4 (2)Çam ağacı için çubukları farklı boylarda kırın. Bütün bir çubuğa küçükten büyüğe olan parçaları yapıştırarak ağaç formunu verin. Son olarak kurdelayı askı olarak kullanabileceğiniz şekilde ağacın tepesine yapıştırın.

 

 

Yıldız Yapılışı:fotograf 2 (2)

Öncelikle boyayıp süslediğiniz beş adet çubuğu uçları üst üste gelecek şekilde yapıştırarak şeklinizi oluşturun. Tepesine ip bağlayarak ya da kurdela yapıştırarak asabileceğiniz hale getirin.

 

 

fotograf 5 (2)

Kolay gelsin 🙂

Hazırlayan: Oya Koçhan

Mammaturca

(Visited 654 times, 1 visits today)