Ev yapımı AY KUMU

Evde hem kısıtlı televizyon uygulaması var hem reklamlarda kanal değiştirmeye özen gösteriyoruz. Ne var ki bir şekilde denk geldiğinde her gördüğü şeyi isteme potansiyeline sahip Zeynep 😅 hepsine bahanem var tabi 😈 Kimi şeyler beni bile cezbediyor o ayrı!
Bu aralar pek revaçta olan haliyle fahiş fiyatla satılan, ay kumu diye de bilinen kinetik kuma taktı Zeynep. Ne yalan söyleyeyim benim de ilgimi çektiğinden dünyanın parasını bayılıp aldık ama çocuğu nasıl işlediysem bitecek diye ağız tadıyla oynayamıyor 🙄
Biraz araştırınca almak için acele ettiğimi evde hem keyifli vakit geçirip hem de  kumumuzu kendimiz yapabileceğimizi keşfettim.

Haydi siz de yere bir örtü serip büyükçe bir leğene dört su bardağı un ekleyin.

image1 (1)

Una bir çay bardağı bebe yağı dökün. Aynı ölçüde ayçiçek yağı da olabilirmiş. Çocuğunuzun oynarken ağzına atma ihtimali varsa ayçiçek yağı daha mantıklı bir seçim olabilir.

image2

 

Şimdi bırakın çocuğunuz iyice yoğurup karıştırsın.

 

image3

Sonra gelsin kurabiye kalıpları şekiller yapsın. Oyun hamuru kapları kumdan kaleler için kalıp olsun 😊 Biz oyuna dalınca kalemizin fotoğrafını çekmeyi unutmuşum ☺️

Eğer renklendirmek isterseniz gıda boyası katabilirsiniz ama eller boyanıyor ve sonrasında zor çıkıyor diye ben tercih etmiyorum.
Oyun bittikten sonra bir kavanoza aktarıp bir sonraki sefere kadar saklayabilirsiniz 😉
İyi eğlenceler!

Hazırlayan : Oya Koçhan

 

(Visited 595 times, 1 visits today)