Euromos

Bodrum’da kışın elektrik kesintileri eksik olmaz. Kimi zaman sabahtan gider teee gecenin kör karanlığında geliverir. Yine böyle bir Pazar günü elektriklerin kesik olacağını bir gün önceden bildiğimiz için sabaha programlı olarak başladık. Hedefimiz Karyalılar’ın yerleşim birimi olan Alinda idi. İnternetten gerekli bilgileri aldık. Hedefimiz Karpuzlu’ya varıp oradan Alinda’ya varmaktı. Haritaya bakınca daha önce defalarca gitmiş olduğumuz Labranda antik kentinin biraz ilerisinde olduğunu anladık. Sırt çantalarımızı hazırlayıp evden çıktık. Gayet güzel bir havada yolculuğumuza başladık.

Karpuzlu’ya varmak ve oradan da Labranda’ya tırmanmanız yaklaşık bir saatimizi aldı. Ancak bir kaç gün öncesinde yağan şiddetli yağmur nedeniyle Labranda’nın ötesine geçmek neredeyse imkansızdı. Arabayla 200 metre gitmeye çalıştık ancak berbat yol koşulları daha fazla gitmemize izin vermedi. Aslında çocuk olmasaydı belki de şartları zorlardık ancak dağın başında bir yerlerde olmamız nedeniyle riske girmek istemedik.

Zaten internette okuduğumuz bilgilerde Alinda’nın diğer antik kentlere göre çok daha iyi korunmuş olduğu yazıyordu. Nedenini o an daha iyi anladık. Çünkü Alinda’ya varmak her yiğidin harcı değilmiş:) Belki yol şartları düzeltilirse Alinda’nın da bu korunmuş hali kaybolur diye içimizden geçirerek iyi ki oraya bulamadık diyerek Milas’a geri döndük. Arabadaki minik gezgin bu işe çok bozuldu. Ve hemen B planını uygulayarak Milas’a en yakın antik kentlerden biri olan Euromos’a doğru yola koyulduk.

IMG_8827

Zeus Tapınağı

Euromos mutlaka görülmesi gereken önemli antik kentlerden biri çünkü Asya’nın en iyi korunmuş tapınaklarından biri olan Zeus Tapınağı’nı burada görebilirsiniz. Milattan sonra 2. yüzyılda inşa edilmiş. 17 sütundan 16’sı üst kirişleriyle hala dimdik ayakta.

 

IMG_8625

Euromos'un seyir terasından kuşbakışı manzara

Euromos’un seyir terasından kuşbakışı manzara

Ancak aynı şeyi maalesef tiyatrosu için söyleyemeyiz. Ovanın hemen üzerindeki yamaçta bulunan antik tiyatro alanı oldukça büyük ancak maalesef iyi korunamamış. Geçtiğimiz yıllarda yapılan kazı çalışmalarında antik tiyatronun sahneye çok yakın bölümünde kentin soylularından birine ait mermer koltuk bulunmuş. İnternette bulduğumuz bilgiye göre bu koltuk 2 bin 200 yıllık bir soylu koltuğu ve büyük ihtimalle kentin ileri gelenlerinden birisine aitti. Minik gezgin buranın tiyatro alanı olduğunu öğrenince sinema alanının nerede olduğunu sorarak oraya gitmek istediğini söyledi. Ağaçta bir sincap yavrusu görünce bu sorunun cevabını bir sonraki antik kent ziyaretinde vermeye sakladık:)

IMG_8729

Antik tiyatro alanı

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümünün yürüttüğü kazı çalışmaları devam ediyor.

 

 

 

(Visited 440 times, 1 visits today)